Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Stručný príspevok k fasádnym úpravám architektúry záveru 20. a začiatku 30. rokov 20.storočia

KPÚ Bratislava

V nedávnom období boli Krajským pamiatkovým úradom Bratislava v rámci príprav na rekonštrukčné práce vykonané prieskumy fasád niekoľkých stavieb v Bratislave pochádzajúcich zo záveru 20. a začiatku 30. rokov 20. storočia – ide o objekty NKP na Medenej 5 a Vajanského nábreží 9 (tzv. Palác Kotva) a objekt nezapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu na Grösslingovej 11. Pod nánosmi neskorších, často stavebno-technicky nevyhovujúcich novodobých omietkových a náterových vrstiev sa podarilo identifikovať technologicky a výrazovo totožné primárne fasádne povrchové úpravy. Vo všetkých prípadoch bol použitý systém, kde na podkladovej vrstve jadrovej omietky bola nanesená v závislosti na kvalite prevedenia rôzne hrubá vrstva pohľadovej omietky pravdepodobne na báze vápenného spojiva, s pieskovým alebo drobným kamenivovým plnivom a v hmote prefarbená zlato okrovým pigmentom bez krycieho náteru. Vzhľadom na použitú technológiu bola farebnosť fasád monochrómna. Z týchto zistení sa dá usudzovať, že ide o dobovo bežný fasádny systém, ktorý je možné predpokladať aj na ďalších stavbách z tohto obdobia azda nielen v Bratislave.

Krajský pamiatkový úrad Bratislava v rámci metodiky jednotlivých obnov fasád požadoval rekonštruovať zistenú primárnu štruktúru a farebnosť, tak, aby tieto objekty boli prezentované v ich pôvodnom autentickom výraze – v niektorých prípadoch tak došlo k zmene zažitého výrazu fasád. Určitým obmedzením pri realizácii týchto obnov je, že dnes bežne dostupné materiály nedokážu svojimi vlastnosťami plnohodnotne nahradiť tie pôvodné, a to najmä z hľadiska pigmentácie a zloženia – s podobnými problémami sa stretávame tiež pri obnovách tzv. terazzových či brizolitových omietok. Napriek tomu však možno konštatovať, že vo všetkých prípadoch sa podarilo dosiahnuť relatívne vernú nápodobu pôvodnej štruktúry a farebnosti.

Spracoval: Mgr. Ľubomír Augustín, KPÚ BA