Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Henckovce (okr. Rožňava) – rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých s areálom

Zvonica so strieškou v roku 2023. Zdroj: Gotická cesta

Romantický stredoveký kostolík v Henckovciach situovaný na malom návrší v južnej časti obce Henckovce, pôvodne pri stredovekej ceste medzi Rožňavou a Dobšinou, je už dlhšie v centre pozornosti verejnosti kvôli jeho pamiatkovej obnove prebiehajúcej vo viacerých etapách od roku 2011. Jej súčasťou bola nielen realizácia viacerých pamiatkových výskumov – reštaurátorského (akad. soch. Ladislav Székely – Mgr. art. Peter Mlích – Mgr. art. Tomáš Székely 2011-2017), archeologického (Mgr. Peter Tajkov, PhD. 2015), architektonicko-historického (Mgr. Silvia Paulusová – Mgr. Michaela Kalinová, 2016) i archívneho (Mgr. Monika Tihányová, PhD. 2016), ale aj vykonanie jeho revízie v rámci dlhodobej a systematickej úlohy Pamiatkového úradu SR – Revízia Ústredného zoznamu pamiatkového fondu (ÚZPF). V rámci nej došlo v roku 2018 k prehodnoteniu stavu evidencie predmetného kostola v ÚZPF. Bol spracovaný návrh na vyhlásenie celého sakrálneho areálu ako súčasti predmetnej národnej kultúrnej pamiatky. V praxi to znamenalo, že okrem samotného kostolíka a jeho opevnenia tvoreného hradbovým múrom, sa ukázalo ako nevyhnuté rozšíriť pamiatkovú ochranu aj na prikostolný cintorín a zvonicu, ktoré sú súčasťou celého sakrálneho areálu. Po spracovaní príslušného podkladu PÚ SR, sa uskutočnilo správne konanie v uvedenej veci. Jeho výsledkom je zabezpečenie komplexnej pamiatkovej ochrany celého areálu kostola.

Kostol v dnešných Henckovciach (v stredoveku v Hermanovciach) mal s veľkou pravdepodobnosťou už od počiatku svojho vzniku v 2. pol. 13. storočia okolo seba aj vymedzenú plochu na pochovávanie, t.j. – prikostolný cintorín. Vyplývalo by to z historického kontextu vzniku kostola, ktorý bol ako tzv. kolonizačný, vybudovaný v súvislosti s vlnou osídľovania Gemera. Pochovávanie bolo vtedy úzko späté s vysväteným priestorom okolia kostola. Avšak cintorín mohol mať vtedy len farský kostol. Na základe dostupných historických údajov, keďže kostol nie je doložený v súpise pápežských desiatkov z rokov 1332 – 1337, ani v iných historických písomnostiach stredovekého obdobia, však nie je možné jednoznačne doložiť, či mal henckovský kostol štatút farského kostola, a teda či tu prikostolný cintorín v tom čase mohol existovať. Túto situáciu sa nepodarilo nateraz objasniť ani realizovaným čiastkovým archeologickým výskumom. V 15. storočí došlo k zániku tunajšieho stredovekého osídlenia. Po jeho obnove máme zmienky len o tom, že tunajší kostol bol filiálnym kostolom k farskému kostolu v Gemerskej Polome. To by znamenalo, že sa tu nemohlo pochovávať, keďže nemal príslušné svätenia.

Na Gemeri sa veľmi skoro začínajú prejavovať v 16. storočí vplyvy protestantizmu a evidentne bol v tomto období protestantským aj kostol v Henckovciach. V rámci zmeny konfesie sa tu najneskôr v tomto období mohlo začať pochovávať. Archeologický výskum realizovaný Mgr. P. Tajkovom, PhD. v roku 2015 preukázal hroby v interiéri kostola, ale v sondách v exteriéri sa hroby identifikovať nepodarilo, len sekundárne kostrové pozostatky. Súvisí to čiastočne aj s pomerne plytkým skalnatým podložím, na ktorom je kostol situovaný. Historické hroby je možné v súčasnosti jednoznačne identifikovať na základe terénnych nerovností, kde vidieť hrobové kopčeky, o ktorých je možné predpokladať, že sú relatívne novodobé, no ich presné datovanie nie je známe, keďže neboli predmetom realizovaného archeologického výskumu. Z dostupných zápisníc kanonických vizitácií existencia cintorína okolo kostola jednoznačne nevyplýva, čo však nemusí znamenať, že tu v nejakom období nebol. V obci totiž nie je žiadne iné stredoveké ani iné novoveké pohrebisko.

Na historickej katastrálnej mape z roku 1868 je vyznačené ohradenie okolo kostola ale cintorín je tu značený až za ním, na ploche dnešného obecného cintorína. Najstaršie novoveké hroby tohto cintorína je možné predpokladať práve z východnej strany kostola za murovaným hradbovým  múrom.

Až obecná kronika z roku 1933 popisuje, že v priestore okolo kostola bol cintorín. Na ploche prikostolného cintorína sa pri severovýchodnej strane kostola nachádza kamenný cintorínsky kríž.

Zvonica situovaná zo severozápadnej strany areálu kostola, v smere historického prístupu od osídlenia obce, bola vybudovaná pravdepodobne v súvislosti s prítomnosťou osmanských vojenských jednotiek v tejto oblasti a v dôsledku potreby zabezpečenia ochrany obyvateľstva pred touto hrozbou v 1. polovici 17. storočia, resp. niekedy tesne pred rokom 1642. Zvonicu zaznamenáva totiž ako novovybudovanú zápisnica z kanonickej vizitácie z roku 1642. Išlo o stavebnú úpravu, ktorú môžeme zaradiť do renesančnej stavebnej etapy kostola, ktorá je v jeho vývoji definovaná ako tretia. S hmotou kostola zvonicu prepája drevená konštrukcia prestrešenia napojená na severnú predsieň hlavného vstupu do kostola.

V roku 1901 kostol vyhorel a následne sa pristúpilo k jeho komplexnej obnove, pričom obnovovacie práce prebiehali zrejme postupne v niekoľkých etapách a dotkli sa aj objektu zvonice. Dokladá to  letopočet 1901 na kríži zvonice. Ďalšie jej úpravy boli realizované v roku 1935, v rámci väčšej opravy kostola. Vtedy došlo k statickému spevneniu zvonice stužením železným tiahlom a obohnaním železnou obručou v úrovni 1. N.P. a zo severnej strany pri severozápadnom nároží zvonice bol realizovaný betónový oporný pilier. Podľa kroniky obce oprava kostola a veže prebehla na jeseň v roku 1935 a stála 22 000 Kčs. Zrejme vtedy sa realizovala aj tehlová dlažba v podveží a na chodníku medzi vežou a severným vstupom do kostola. Počas týchto úprav bola do západného vstupu zvonice vsadená drevená latková dvojkrídlová dverná výplň a kvôli jej osadeniu bol zaslepený segmentový záklenok vstupu tehlovou vysprávkou. Predpokladáme, že bola zároveň vymenená aj drevená konštrukcia medzipodest a rebríkových schodísk v interiéri veže, no je otázne či sa tak už nestalo ešte po požiari v roku 1901. V murivách sú rozlíšiteľné tehlové lokálne zámurovky súvisiace zrejme s týmito úpravami po požiari, a to: v segmentovom záklenku západného vstupu do podvežia, ktorý bol touto tehlovou zámurovkou upravený na pravouhlý; v okenných otvoroch, ktoré boli taktiež upravené na pravouhlé; pod drevenou konštrukciou medzipodest a ako vysprávka pod železnou stužovacou obručou v exteriéri. Tehlová nadmurovka je ďalej v úrovni koruny muriva veže, ktoré bolo nanovo premurované a spevnené čo je možno predpokladať, že súviselo s obnovou po požiari v roku 1901.

Zvonica mala v tomto období dva zvony, jeden z roku 1901, ktorý je tu zachovaný doposiaľ a druhý, zrejme väčší, bol zrekvírovaný počas prvej svetovej vojny. V roku 1944 pri prechode frontu bola zvonica poškodená v dôsledku streľby do makovice s krížom vo vrchole. V 80. rokoch 20. storočia sa uskutočnila oprava jej šindľovej strechy.

O architektonicko-historickom výskume kostola sa dozviete viac v zborníku: KALINOVÁ, M. (ed.). Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste II.: Zborník Gotická cesta 2/2016. Rožňava; Bratislava: O.z. Gotická cesta; Pamiatkový úrad SR, 2018. Dostupné na webe v PDF (pdf, 12,37 MB).

K archívnemu výskumu viac aj v zborníku: KALINOVÁ, M. (ed.). Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste III.Gotická cesta 3/2018. Rožňava; Bratislava: O. z. Gotická cesta; Pamiatkový úrad SR, 2020. Dostupné na webe v PDF. (pdf, 33 MB)

Spracovala: Mgr. Michaela Kalinová, PhD.

Zvonica so strieškou v roku 2023. Zdroj: Gotická cesta
Zvonica so strieškou v roku 2023. Zdroj: Gotická cesta
Kostol Všetkých Svätých v Henckovciach, 2023. Zdroj: Gotická cesta
Pohľad na zvonicu so strieškou od cintorína, 2023. Zdroj: Gotická cesta
Pohľad na kostol zo severozápadu s prístupom od obce cez podvežie zvonice. Zdroj: Archív PÚ SR, č. neg. 00927, 1979, Š. Fabián
Pohľad na kostol z juhovýchodnej strany so zvonicou a hradbovým múrom vymedzujúcim príkostolný cintorín. Foto-Š. Fabián, 1979, Archív PÚ SR
Kostol Všetkých svätých. Zvonica so strieškou prepájajúcou predsieň v roku 2016. Foto:  M. Kalinová
Historická  katastrálna mapa z roku 1868, detail. Zdroj: Archív Geografického a kartografického ústavu Bratislava
Pohľad na kostol s hradbovým múrom z juhozápadu. Foto: M. Kalinová, 2016
Kostol Všetkých svätých. Zvon z roku 1901 vo zvonici Foto: M. Kalinová, 2016
Pohľady na zvyšky hradbového múru v roku 2023. Zdroj: Gotická cesta