Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Umením a slovom - kultúrne dedičstvo Rádu premonštrátov v Jasove

KPÚ Košice
01 – Umením a slovom - výstava VSG Košice, úvod, foto Milan Bobula, VSG 2020

Čo bolo pekné a hlásalo nehynúcu hodnotu umenia, ostalo a je predmetom starostlivosti a záujmu nášho radostného dneška.“- napísala pred vyše polstoročím historička umenia Alžbeta Güntherová - Mayerová v dodnes neprekonanej knižočke o Jasove. Konvent premonštrátov sv. Jána Krstiteľa v Jasove patrí medzi najstaršie mníšske komunity na Slovensku. Jeho kláštorný areál je cennou neskorobarokovou národnou kultúrnou pamiatkou európskeho významu, z obdobia druhej polovice 18. storočia. Kláštor s kostolom a knižnicou, zakomponovaný do krajiny, tu tvorí súhrn krajinných, architektonických, umelecko-remeselných a výtvarných hodnôt, ktoré sú predmetom ochrany. Keď si uvedomíme, čím všetkým prešiel v dejinách, je pozoruhodné, že napriek všetkým nepriaznivým vplyvom aj tak ostalo zachované množstvo jeho súčastí, vybavenia, mobiliáru a súvisiacich pamätihodností a predmetov, ktoré ostávajú v tieni poznania. Bohatstvo a krása jasovských premonštrátskych hnuteľných pamiatok v sebe zahŕňajú pozoruhodnú škálu pestrosti, kde okrem dobre známych súborov významných sochárskych a maliarskych diel známych autorov, vzácneho liturgického náčinia a textílií, či osobitne spracovávaného rozsiahleho písomného a knižného dedičstva, tu evidujeme ako národné kultúrne pamiatky aj napríklad veľký historický glóbus z knižnice, drobný rokokový kalamár i peračník s písacou súpravou, interiérové lampy a svietidlá, zdobené kachľové pece, i ďalšie – neevidované objekty - slnečné hodiny v areáli, stroj mechanických vežových hodín, pozoruhodné „žijúce“ historické zvony vo vežiach kostola, ústredný liatinový kríž romantického lesného rehoľného cintorína (získaný z peňazí lotérie), a iné drobné doplnky kláštorného života z minulosti. Sú to často umelecko-remeselné artefakty z importov, ale i z vlastnej tvorivej produkcie. Nezabúdame, že nemenej dôležitou súčasťou kláštora boli jeho vlastné mlyny, hámre, bane, železiarne, kláštorný pivovar či elektráreň, a že aj tieto objekty, alebo skôr to, čo z nich zostalo, sa v súčasnosti považuje za industriálne kultúrne dedičstvo. Mnohé pamätihodnosti, zbierky a ich súvislosti však zatiaľ ostali takmer nepovšimnuté ... 

A práve 900. výročie založenia Rádu premonštrátov poskytlo príležitosť k zostaveniu nového výstavného projektu, ktorý verejnosti predstavuje kultúrne a historické dedičstvo jasovského opátstva s napojením na dejiny zbierkového fondu galérie. Vznikla tak najnovšia výstava „Umením a slovom“ v úzkej súčinnosti Východoslovenskej galérie v Košiciach a Opátstva premonštrátov v Jasove. Rád premonštrátov, ktorý bol založený sv. Norbertom z Xantenu v údolí Prémontré vo Francúzsku v roku 1121, si v tomto roku pripomína významné výročie. Medzi dôležité míľniky jasovského kláštora patrí aj rok 1745, kedy sa tu začala ambiciózna prestavba staršieho kláštora v barokovom štýle, iniciovaná opátom Andrejom Saubererom. Po povýšení kláštora na opátstvo panovníčkou Máriou Teréziou sa stal Sauberer jeho prvým opátom. Jasovské opátstvo bolo zrušené Jozefom II. v roku 1787. 

Po jeho obnove v novovekom období bolo zameraním rádu vzdelávanie a veľmi intenzívna hospodárska činnosť v lesníctve, baníctve a správe viacerých fabrík. Opátstvo vplývalo na kultúrny a ekonomický rozvoj regiónu dnešného východného Slovenska. Premonštráti boli súčasťou politického diania, vzdelávania a spoločenského života. Ich činnosť je významne spätá aj s mestom Košice. Premonštráti tu spravujú barokový kostol Najsv. Trojice, priamo susediaci s gymnáziom, ktoré nadväzuje na premonštrátsku tradíciu vzdelávania z roku 1802.

Od stredoveku cez obdobie baroka až po násilnú likvidáciu kláštora v roku 1950 vybudovali premonštráti v Jasove bohatú zbierku umenia, knižnej kultúry a architektonických pamiatok, i liturgických predmetov. Spojivkom aktuálnej výstavy je práve ich umeleckohistorická zbierka s odkazmi na históriu premonštrátov od stredoveku po súčasnosť. Je tu predstavená v širších kontextoch s presahmi do oblastí kultúrneho dedičstva – výtvarné umenie, knižnica, archívne dokumenty, paramenty a architektúra. Člení sa na sekcie ako kultúra, vzdelanie a Boží kult, významné témy, typické pre tento rád. Vystavené predmety ako doklady premonštrátskeho genia loci sa po viac ako polstoročí opäť stretávajú v kontexte ich proveniencie. Medzi zaujímavosti, ktoré na výstave môžete vidieť, určite patrí najstarší liturgický predmet v zbierke Opátstva - kalich z roku 1694, najstaršia kniha jasovského historického fondu – Zbierka vybraných listov luteránskeho teológa Filipa Melanchtona z roku 1565, či najstarší doklad o výsadách - listina uhorského kráľa Bela IV. 

Keďže v päťdesiatych rokoch 20. storočia došlo k postupnému rozbitiu premonštrátskej zbierky, a po štátnom zrušení kláštora sa predmety dostali do tzv. náboženského fondu, v  roku 1957 pribudla jej veľká časť napokon práve do Východoslovenskej galérie v Košiciach. Táto zbierka bola v roku 2008 premonštrátom navrátená. Bohužiaľ, tragický požiar v roku 1985 v sídle Východoslovenskej galérie v paláci na Hlavnej č. 72 nenávratne zničil vyše tisíc umeleckých diel, vrátane 37 konfiškátov práve z Jasova. Zámerom terajšej výstavy je poskytnúť sondu do súčasného stavu jasovskej zbierky a zmapovať potenciál jej umeleckého a historického významu. Prioritou prezentácie v košickom Župnom dome - na pôde Východoslovenskej galérie - je taktiež sprístupnenie vzácneho a dlhodobo neprístupného kultúrneho dedičstva širokej a odbornej verejnosti. Je výsledkom spolupráce štátnej a cirkevnej inštitúcie v dialógu o ochrane a poznávaní spoločných kultúrnych a pamiatkových hodnôt, a to aj napriek problematickým obdobiam v minulosti. 

Výstavný projekt „Umením a slovom“ spája viaceré pamäťové inštitúcie a typy zbierok (archívy, knižnice, múzeá), aby priniesol komplexný pohľad na hlavnú tému a predostrel súvislý pohľad do jednotlivých celkov dedičstva Rádu premonštrátov v Jasove. 

Prijmite od nás – košických pamiatkárov, spolu s úprimnou gratuláciou našim galerijným kolegom za ich prácu - aj toto virtuálne pozvanie k objavovaniu krás v čase premonštrátskeho „veľkého roka“.

Autori: Mgr. Juraj Gembický (KPÚ Košice) – Mgr. Lucia Lendelová, PhD. - Mgr. Katarína Nádaská, PhD. (VSG Košice)

Fotografie: dig. fotoarchív VSG Košice (autori: M. Bobula – VSG Košice; T. Czitó) 

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Rád premonštrátov - Opátstvo Jasov. 

Trvanie výstavy: od 17. 12 . 2020 do 21. 3. 2021 (Východoslovenská galéria, Hlavná 27) – PREDĹŽENÉ DO 27. júna 2021

Kurátor výstavy: Mgr. Katarína Nádaská, PhD.
 

Viac informácií na web stránke vsg.ska v kurátorskom blogu na vsg.sk

01 – Umením a slovom - výstava VSG Košice, úvod, foto Milan Bobula, VSG 2020
13 – Umením a slovom - výstava VSG, váza z fasády kláštora, foto Milan Bobula, VSG 2020
02 – Umením a slovom - výstava VSG, pohľad, foto Tibor Czitó, 2020
03 – Umením a slovom - výstava VSG, pohľad celkový, foto Tibor Czitó, 2020
04 – Umením a slovom - výstava VSG, pohľad s hist.glóbusom - NKP, foto Tibor Czitó, 2020
05 – Umením a slovom - výstava VSG, zbierka obrazov a hodiny, foto Tibor Czitó, 2020
06 – Umením a slovom - výstava VSG, portréty opátov, foto Tibor Czitó, 2020
07 – Umením a slovom - výstava VSG, obraz Troch koš. mučeníkov, foto Tibor Czitó, 2020
08 – Umením a slovom - výstava VSG, Sv. Norbert, foto Tibor Czitó, 2020
09 – Umením a slovom - výstava VSG, maľby J. L. Krackera, foto Tibor Czitó, 2020
10 – Umením a slovom - výstava VSG, pamiatky jasov. knižnice, foto Tibor Czitó, 2020
11 – Umením a slovom - výstava VSG, rokokový kalamár –NKP, foto Tibor Czitó, 2020
12 – Umením a slovom - výstava VSG, hist. plány parku v Jasove, foto Tibor Czitó, 2020