Ďalšie 3D modely archeologických nálezísk
Pri príležitosti tohtoročných Európskych dní archeológie pripravili pracovníci Pamiatkového úradu SR a Krajského pamiatkového úradu Žilina popisy k ďalším desiatim digitálnym 3D modelom terénu zaujímavých archeologických nálezísk. Tentokrát ide o lokality zo severného Slovensku, z ktorých mnohé boli objavené len prednedávnom. Sú publikované na platforme Sketchfab, kde nájdete 3D modely aj ďalších významných archeologických lokalít. Môžete ich tak spoznať a virtuálne sa po nich poprechádzať aj z pohodlia svojich domov. Najnovšie 3D modely si v nasledujúcom článku v krátkosti predstavíme.
Hradisko na vrchu Brada v Strážovských vrchoch sa nachádza na hranici katastrov Hlboké nad Váhom a Hrabové (okr. Bytča). V areáli opevnenia a severne od valu boli zistené umelo upravené praveké terasy. Nájdené archeologické nálezy naznačujú, že ide o polykultúrnu lokalitu. Osídlená bola v mladšej až neskorej dobe bronzovej (lužická kultúra), mladšej dobe železnej (laténskej – predpúchovský stupeň, púchovská kultúra?) a novoveku.
Výšinné sídlisko Hlavačka leží v katastrálnom území Komjatná (okr. Ružomberok). Ide o západný skalnatý výbežok kopca Nemčík s umelými terasami orientovanými na sever. Na juhozápadnom okraji sa pravdepodobne nachádza val. Lokalita bola osídlená v období neskorej doby laténskej púchovskou kultúrou, ale pochádzajú odtiaľ aj nálezy z obdobia novoveku, resp. vrcholného stredoveku. Viaceré z nich dokladujú využitie koňa v horskom prostredí.
Hradisko na vrchu Opálenisko v Nízkych Tatrách sa nachádza južne od obce Pavčina Lehota (okr. Liptovský Mikuláš). Valové opevnenie ho chráni z troch strán, predpokladaný vstup do areálu je zo severu v mieste zlomu hrebeňa. Na základe nájdených archeologických nálezov je datované rámcovo do doby železnej.
Opevnené výšinné sídlisko na vrchu Kýčera sa nachádza v intraviláne obce Petrovice (okr. Bytča) a má tvar písmena L. Výšku valu je v súčasnosti možné odhadnúť na približne 2 m. V areáli opevnenia sú viditeľné viaceré novoveké terasovité úpravy terénu. Z hradiska pochádzajú nálezy nielen z mladšej až neskorej doby bronzovej (lužická kultúra), medzi ktorými vyniká depot bronzových predmetov, ale aj z novoveku, keď bolo dané územie využívané na poľnohospodárske účely.
Hradisko na vrchu Rubáň v pohorí Veľká Fatra sa rozprestiera na hranici katastrov obcí Podhradie nad Váhom a Sklabinský Podzámok (okr. Martin). Opevnenie využíva členité vápencové bralo, ktoré dopĺňa masívny val vybudovaný z troch strán. V areáli hradiska je na niektorých miestach viditeľná terasovitá úprava terénu. Získané archeologické nálezy dokladajú využívanie lokality v staršej dobe železnej (halštatskej) a v novoveku.
Hrádok na vrchu Hôrka, nachádzajúci sa medzi Rajcom a obcou Veľká Čierna (okr. Žilina), má rozlohu 0,13 ha a nevýrazné valové opevnenie. Vstup do areálu bol pravdepodobne z juhu. Jeho osídlenie púchovskou kultúrou nie je v súčasnosti bezpečne doložené. Z lokality pochádzajú aj nálezy zo stredoveku a novoveku.
Hradisko na vrchu Háj, ležiacom na ľavom brehu rieky Orava, sa nachádza južne od intravilánu obce Sedliacka Dubová (okr. Dolný Kubín). Opevnenie tvorí val, ktorý sa tiahne pozdĺž terénnej hrany a vytvára oválny tvar hradiska. Lokalita bola dlhodobo osídlená, s ťažiskom osídlenia v dobe železnej. Nájdené archeologické nálezy sú datované od doby železnej až po novovek.
Výšinné opevnené sídlisko v polohe Nad Čiernym Blatom, juhovýchodne od obce Sklabiňa (okr. Martin), predstavuje hradisko ostrožného typu. Na severozápadnej strane bolo vybudované opevnenie pozostávajúce zo systému dvoch valov a priekop. Ostatné strany boli chránené ťažko dostupným terénom. Akropola sa pravdepodobne nachádzala na mohutnom skalnom brale v severnej časti areálu. Na lokalite je doložené osídlenie v eneolite (badenská kultúra) a dobe laténskej (púchovská kultúra). Nateraz však nie je známe, v ktorom z týchto období bolo opevnenie vybudované.
Opevnené výšinné sídlisko v polohe Domitierka leží v katastri obce Závažná Poruba (okr. Liptovský Mikuláš). Areál hradiska bol chránený z troch strán valovým opevnením. Zvyšná, južná strana bola chránená vďaka strmým svahom a skalnatému terénu. Žiaľ, lokalita bola v nedávnej minulosti vykradnutá. Prieskumom sa podarilo získať len niekoľko zlomkov pravekej (lužická kultúra?, púchovská kultúra) a stredovekej keramiky.
Výšinné opevnené sídlisko na vrch Žaškovský šíp sa nachádza západne od obce Žaškov (okr. Dolný Kubín). Pravdepodobne pochádza z obdobia mladšej až neskorej lužickej kultúry s možným presahom do obdobia púchovskej kultúry. Areál hradiska, ktorý je upravený sídliskovými terasami, chráni valové opevnenie. Na lokalite sa našli tiež nálezy z obdobia neskorého stredoveku, resp. staršieho novoveku. Aj toto hradisko bolo v minulosti vykradnuté ilegálnymi hľadačmi s detektormi kovov.
Digitálne 3D modely predstavených lokalít pôvodne vznikli pre publikáciu Nové objavy v Žilinskom kraji II. Archeologické aktivity v rokoch 2018 – 2022. Jej editorom bol Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu Žilina a na obsahu sa podieľali aj ďalší archeológovia z tohto pracoviska. Vizualizácie a 3D zobrazenia vytvoril Tibor Lieskovský zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave pomocou špecializovaných vizualizačných postupov z dát získaných leteckým laserovým skenovaním, ktoré Pamiatkovému úradu SR poskytol Úrad geodézie, kartografie a katastra SR. Vizualizácia využíva farebné zobrazenie zvýrazňujúce terénne nerovnosti: žltá farba indikuje vypuklé tvary (napr. pozostatky valov či architektúr), modrozelená farba znázorňuje priehlbiny (priekopy, archeologické sondy a pod.).
Mnohé archeologické lokality na Slovensku sú dlhodobo vykrádané a ničené hľadačmi pokladov. Preto si vážime všetkých, ktorým na ochrane nášho spoločného kultúrneho dedičstva naozaj záleží. V prípade, že uvidíte na archeologickej lokalite ľudí s detektormi kovov, neváhajte to nahlásiť polícii.
Táto práca bola podporená Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č. APVV-22-0151.