Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Ochrana pamiatok
  3. Dejiny pamiatkovej starostlivosti
  4. Vladimír Wagner

Vladimír Wagner

Prof. PhDr., *27.1.1900, †18.3. 1955
umenovedec, pamiatkár a pedagóg

Zakladateľská, všestranná osobnosť slovenskej umenovedy. Svojou fundovanou a a vedecky podloženou formuláciou odboru, zasiahol priamo do jeho rozvoja už od prvopočiatkov, kedy sa cizelovali základné postuláty východísk a interpretácie faktov dejinného vývinu umenia na Slovensku, ale aj princípov hodnotenia moderného slovenského umenia, teda do celej oblasti teórie a praxe tejto vednej disciplíny.

Dr. Wagner sa narodil vo Viedni v rodine vzdelancov. Gymnaziálne štúdia absolvoval v Budapešti a po vzniku ČSR, študuje v Brne a Prahe. V roku 1925 absolvoval odbor dejiny umenia na Karlovej univerzite v Prahe u prof. Vojtěcha Birnbauma.

Dizertačná práca Vladimíra Wagnera sa týkala slovenskej témy a pojednávala o vplyvoch v architektúre vrcholného baroka v Bratislave.

Kolokvium, konané v r. 2000 k 100-ročnici narodenia a 45. výročiu smrti. V r. 1927 vstupuje do služieb pamiatkovej starostlivosti a múzejníctva. Autor prvej r.1948 vydanej knihy „Vývin výtvarného umenia na Slovensku“. Uplatňuje sa aj v pedagogickej činnosti, v r. 1947 - 48 začal prednášať odbor dejín umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zúčastňuje sa i prípravy vytvorenia Súpisu pamiatok na Slovensku – terénny výskum vo vybraných okresoch (Nové Mesto nad Váhom, Trenčín , Ilava, Považská Bystrica a región Liptova). Spracoval prvý štvorstránkový formulár v ktorom sledoval základné údaje o pamiatke, zvlášť z hľadiska architektúry a zvlášť z hľadiska vnútorného vybavenia. Sledovala sa lokalita, názov objektu, jeho popis, dejiny, pramene a literatúra, ako aj ikonografia pamiatky. Súčasťou bola karta interiérov pamiatok. S činnosťou vo Vládnom komisariáte na ochranu pamiatok bol spätý až do začiatku 50-tych rokov 20. stor. Publikuje korekcie svojich poznatkov z dejín architektúry na základe praxe s V. Menclom v časopise Pamiatky a múzeá v prvej polovici 50-tych rokov.

Situácia v 50-tych rokoch a ideologický tlak, skomplikovali jeho životné osudy a v roku 1955 s podlomeným zdravím zomiera. Komplexnú bibliografiu prác dr. Wagnera obsahuje Zborník štúdií k otázkam interpretácie stredoeurópskeho umenia 2, vydaný v Bratislave. Teoretické umenovedné dielo a základy pamiatkarskej teórie a praxe dodnes ostávajú zdrojom pre vedecké hodnotenie slovenského umenia.

Mgr. Magdaléna Brázdilová