Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Slnečné kúpele ...

KPÚ Košice

V čom sú historické kúpele v Štóse výnimočné a zároveň odlišné od iných podobných kúpeľov? Známe sú predovšetkým ako klimatické kúpele

Logofoto: Štós kúpele s parkom: návštevníci, foto J. Gembický

Kúpele v Štóse – zabudnutý klenot „blízko - ďalekého Východu“


„...Prichádzajú tu nielen vznešení mešťania v cylindroch a dámy, posťahované šnurovačkami - prichádzajú aj okolití jednoduchší majstri remeselníci, nožiari, kováči, ale aj obuvníci a krajčíri, obchodníci a roľníci. Veď sa otvárajú kúpele občianskej náročnosti.“

(obecná kronika, Štós, r. 1883)

Na úvod

V čom sú historické kúpele v Štóse výnimočné a zároveň odlišné od iných podobných kúpeľov? Známe sú predovšetkým ako klimatické kúpele pre liečenie rôznych alergií a chorôb dýchacích ciest. V ich areáli sa zachovala časť pôvodnej architektúry z konca 19. a začiatku 20. storočia, ako aj z medzivojnového obdobia, ktorá je nositeľom pamiatkových hodnôt spolu s chráneným historickým parkom. Predstavíme Vám v skratke vznik a históriu kúpeľov, ale aj ich súčasný stav, ich hodnoty a výzvy pre budúcnosť.

Z histórie kúpeľov

Kúpele s parkom sa nachádzajú v lokalite Štós, uprostred kvetnatých bukových a jedľových lesov, v obkolesení Volovských vrchov s vyvýšeninami Skorušina (1025 m n. m.) a Lastovičí vrch (1061 m n. m.) v okrese Košice – okolie. Vďaka priaznivému zloženiu skladby miestnych drevín, ktoré je málo alergizujúce, návštevníci a klienti sem už vyše 130 rokov prichádzajú, aby prekonali obdobie kvitnutia alergizujúcich rastlín v ich domácom prostredí. Výhodou je tiež miestna relatívne malá nadmorská výška 600 m n. m., čo má výhodu pre pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami oproti kúpeľom vo vyšších nadmorských výškach.

V roku 1881 z podnetu Róberta Kompordayho - vedúceho nožiarskej dielne, ktorý docenil zdravotno - liečebný význam tohto prostredia, zaznamenáva obecná kronika rozhodnutie založiť tu klimatické vodoliečebné kúpele. Cieľ a zameranie kúpeľov vystihuje "Výzva  k účasti na vystavení klimatických vodoliečebných kúpeľov v chotári spišského baníckeho mesta Štós", ktorá je v skratke podstatným zhrnutím ich počiatku a histórie.

Zmieňovaná obecná kronika vo svojej výzve uvádza: "Na základe všeobecného želania rozhodli sme sa my, podpísaní, že vystavíme v chotári spišského baníckeho mestečka Štós také vodoliečebné kúpele, ktorých hlavnou úlohou bude zabezpečiť chorým zotavenie poskytnutím starostlivej opatery a pohodlia, jednak tým, ktorí sú výkonom svojho povolania vyčerpaní, poskytnúť príjemný odpočinok a rozptýlenie. My nezamýšľame, a ani nechceme postaviť luxusné kúpele. Naším cieľom je  vybudovať ústav pripravený síce občianskym požiadavkám, ktorý by však vyhovoval aj vyšším nárokom. Dá sa s určitosťou predpokladať, že takýto ústav bude životaschopný, pretože potreba starostlivosti o ľudské zdravie je dnes všeobecnejšia, ako možnosť zo skromných prostriedkov navštevovať luxusné drahé kúpele. Ďalej možno dúfať, že tých, ktorí hľadajú zotavenie a uzdravenie v prírode, bude vždy viac tam, kde sa to dá dosiahnuť s menšou námahou a s menšími výdavkami. Miesto, ktoré sme na postavenie kúpeľov vybrali, je vhodné a cieľu primerané. Rovnako to schvaľuje chorý, ako aj lekár, milovník prírody, ako aj ten, čo hľadá zábavu. Smelo možno dúfať, že tu nájdu úľavu vo svojich ťažkostiach a uspokojenie svojich potrieb. Na tomto mieste, ktoré leží v záveternej, zelenými smrekmi obklopenej krásnej doline, na severovýchodnej strane chotára baníckeho mestečka Štós, vzdialeného asi  jeden a pol hodiny od slávneho jasovského opátstva premonštrátov, mienime vystavať vodoliečebné kúpele na rozlohe asi 15 jutár, so všetkými potrebnými vedľajšími budovami a promenádami, podľa plánov, vyhotovených odborníkmi a schválených odborníkmi a vrchnosťami. Samozrejme, že cesty, vedúce k ústavu, uvedieme do najlepšieho stavu...“ 

„...Prírodná poloha baníckeho mesta Štós a jeho okolia je taká výhodná, že dokonale vyhovuje účelu, naše obyvateľstvo je sympatické voči cudzincom, ochotné a veľmi prívetivé. Našou najhlavnejšou snahou bude aj za cenu obetí prilákať tých, ktorí hľadajú zotavenie a zábavu, a tak zabezpečiť budúcnosť kúpeľov. Veľkou výhodou oproti ostatným kúpeľom Horného Uhorska, v ktorých je drsné podnebie, je aj to, že u nás je podnebie mierne a po dobu šiestich mesiacov máme počasie vlažné a príjemné. Zdravý vzduch našich dolín, obklopených smrekmi, oživujúci ozón našich vrchov, čerstvá a krištáľová voda našich prameňov dodajú sily novej a životodárnej tým, ktorí hľadajú občerstvenie a zábavu. Tí o našich idylických horách a našom romantickom kraji, ako aj o našom slávnom mene, roznesú chýr ďaleko po našej vlasti."

Výzva mala u ľudí priaznivý ohlas. Občania začali upisovať akcie, výzva našla ohlas i v okolitých mestách - v Smolníku, Medzeve, Gelnici, Moldave a v Košiciach. V roku 1882 bola postavená prvá budova, dostala názov „vila Komporday“ - "Dňa 1. júla 1883 otvára sa slávnostne prvá sezóna. Prichádzajú nielen vznešení mešťania v cylindroch a dámy, posťahované šnurovačkami - prichádzajú aj okolití jednoduchší majstri remeselníci, nožiari, kováči, ale aj obuvníci a krajčíri, obchodníci a roľníci. Veď sa otvárajú kúpele občianskej náročnosti“.

V roku 1893 prešli kúpele do majetku akciovej spoločnosti, a až po roku 1945 boli poštátnené. Kúpele prosperovali po dobu celej svojej existencie, okrem medzivojnových a povojnových kríz, a prosperujú viacmenej dodnes. Ich súčasťou sú viaceré zachované objekty architektúry i historického parku v ich areáli, ktoré sú chránené ako nehnuteľné národné kultúrne pamiatky.

Architektúra kúpeľov

V areáli kúpeľov sa zachovala časť pôvodnej architektúry z konca 19. a začiatku 20. storočia, v ktorých je dnes umiestnená časť ubytovacích kapacít i prijímacia kancelária. Štýl „kúpeľnej architektúry“ sa tu neprejavil v hrázdenej nosnej konštrukcii, ale v dekoratívnych drevených štítoch, predsadených pred fasádu, ozdobených vyrezávanými trámami a drevenými vyrezávanými mriežkami. Vysunuté štíty jednoposchodových budov chránia poschodové drevené loggie, doplnené tiež vyrezávanými baldachýnmi a mriežkou vo výplni zábradlia. Najlepšie sa pôvodné priečelie zachovalo na vilke Tatranka, aj keď členenie drevených okien je novšie. Dnes opustené vilky Polianka a Baník, čakajúce na obnovu, skrývajú drevené vyrezávané loggie, schované pod nevhodným zatepľujúcim latkovým obkladom. Budova prijímacej kancelárie má zachované dva vyrezávané drevené štíty, pod jedným z nich sú zyšky konzol, na ktoré sa pravdepodobne opierala drevená pavlač, obiehajúca okná poschodia.

Ďalšiu stavebnú etapu v dejinách kúpeľov predstavuje obdobie 1. ČSR, kedy sa areál doplnil o rozsiahlu hlavnú budovu (dnes zmodernizovanú), funkcionalistický kostolík pri vstupe do areálu a menšie jednoposchodové stavby. Bez zásadných zmien sa zachovala elegantná vilka, postavená v svahu nad hlavnou budovou. Rozmiestnenie jednotlivých budov na strmom svahu areálu je v duchu koncepcie z prelomu 19. a 20. storočia, kedy sa na čistinkách peších chodníkov, spájajúcich jednotlivé prevádzky (prijímaciu budovu, ubytovacie a liečebné budovy, kolkáreň, bazén, fontánu, altánky, ale i kotolňu), otvárajú vždy nové a nové výhľady na okolie: architektonické solitéry, komponované do bohatej parkovej vegetácie, doplnené drobnou parkovou architektúrou: liatinovými lavičkami, voľnou plastikou z kameňa i z dreva, pergolami a novodobými svietidlami.

Epilóg

Ako to uviedla obecná kronika, v opakujúcej sa histórii aj tu v Štóse stále platí a bude platiť, že – „Ďalej možno dúfať, že tých, ktorí hľadajú zotavenie a uzdravenie v prírode, bude vždy viac tam, kde sa to dá dosiahnuť s menšou námahou a s menšími výdavkami.“ A aj o tom je efektívna ochrana pamiatkového fondu v oblasti historických kúpeľných parkov a areálov, kde má Štós so svojimi výzvami svoje nezastupiteľné miesto.

p. s. v ďalšom pokračovaní Vám ešte osobitne predstavíme historický kúpeľný park ...

Autori: Ing. Vladimír Sobota – Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice

Logofoto: Štós kúpele s parkom: návštevníci, foto J. Gembický
0207-H2-Mullerova-mapa.jpg
0208-H3-Lipskeho-mapa.jpg
0209-H4-stare-banske-diela.jpg
0210-H5-okolie-Kremnice-1890-1894.JPG
0211-H6-mapa-kremnickeho-banskeho-pola.jpg
0212-HA1-mapa-Kremnitz-1935.jpg
0213-HA2-mapa-madarska-Kormocz.JPG
0214-HA3-mapa-Kremnica-1935.jpg
0215-HA4-mapa-Kremnica-1978.JPG
0216-HA5-zaniknute-objekty-1890-1900.JPG
0217-HA6-analyza-objektov.jpg
0218-HA7-Colner-Sollner-1858.jpg
0219-HA8-Grobnovy-vodovod.jpg
0220-HA9-mapa-Kremnica-technicke-diela.jpg
0221-HA10-system-vyuzitia-technologickej-vody.jpg
0222-HA11-schema-sachty-maria.jpg
0223-HB1-mapa-Johannesberg-1935.JPG
0224-HB2-mapa-Kremnicke-Bane-1937.JPG
0225-HB3-mapa-Kremnicke-Bane-technicke-diela.jpg
0226-V1-do-1328.jpg
0227-V2-1328-1500.jpg
0228-V3-1501-1700.jpg
0229-V4- 1701-1840.jpg
0230-V5-1841-1940.jpg
0231-V6-po-1941.jpg
0232-5-stav-struktury.jpg
0233-C-sirsie-vztahy.JPG
0234-Z1-zasady-pohlady.JPG
0235-Z2-zasady-pr-Kremnica.JPG
0236-Z3-zasady-uzemie-banskych-diel.jpg
0237-Z4-vymedzenie.jpg
0301-tabulky.pdf
0101-KNM-text.pdf