Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

KPÚ Nitra - Obnova zaniknutného kláštora kamaldulov v Nitre

KPÚ Nitra
Stabilizovaná autentická hmota kostola -  zvyšok sakristie - južný pohľad

Obnova a záchrana komplexu zaniknutého Kláštora kamaldulov v Nitre (známy tiež ako Zoborský kláštor, al. stredoveký Kláštor sv. Hypolita) prebieha systematicky od r. 2013. Z pôvodného barokového komplexu kláštora zo 17. storočia sa zachovala iba prestavaná hlavná kláštorná budova a ruiny Kostola sv. Jozefa, čiastočne odkryté murivá mníšskych príbytkov a oporné múry terás. Hlavnú kláštornú budovu v súčasnosti využíva Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor, n.o., ktorá je vlastníkom areálu národnej kultúrnej pamiatky: Kláštor zaniknutý, č. ÚZPF 1513/1-3.

Samotné práce na obnove ruiny Kostola sv. Jozefa sa začali v r. 2015 a budú ukončené vytvorením lapidária v priestore zvyšku kapitulskej siene na severnej strane ruiny. Iniciátorom obnovy sa stalo občianske združenie Zoborský skrášľovací spolok, ktoré príkladne zabezpečovalo všetky práce v spolupráci s odborníkmi a Krajským pamiatkovým úradom Nitra.

Počas obnovy kostola boli spracované aktuálne výskumné dokumentácie z architektonicko-historického, reštaurátorského a archeologického výskumu. Torzálne konštrukcie boli obnovené konzervačnou metódou so zameraním na zachovanie autentickej hmoty, statické zabezpečenie a stabilizáciu nadzemných murív. V súvislosti s obnovou boli vykonané viaceré lokálne archeologické sondy na odkrytie základov pilierov a špaliet vstupných otvorov. Narušené murivá boli lokálne domurované a doplnené lomovým kameňom a tehlami. Koruny murív boli dôkladne vyspádované so zachovaním ruinálneho charakteru a povrch sa zatrávnil trsmi suchomilných tráv. Vo fragmentoch zachované omietky a profilácia hlavíc pilierov víťazného oblúka boli reštaurátorsky konzervované. Po ukončení murovacích a konzervačných prác bola pôvodná niveleta podlahy prekrytá drobným štrkom, ktorý tvorí pochôdznu vrstvu. V presbytériu kostola boli osadené sochárske diela – kamenný obetný stôl a socha sv. Svorada.

Dňa 25. 5. 2017 bola v kostole slúžená prvá svätá omša po 235 rokoch od zrušenia kláštora. Napriek prebiehajúcej obnove ruiny mníšskeho príbytku č. 3 a oporného terasového múru, ktorého súčasťou je aj ruina tzv. „Rákocziho altánu“, bol celý areál sprístupnený verejnosti a bude slúžiť nielen ako pútnické miesto, ale aj turistom, či obyvateľom mesta, aby mohli zážitkovou formou spoznávať históriu zaniknutého stredovekého kláštora.

Stabilizovaná autentická hmota kostola -  zvyšok sakristie - južný pohľad
Fragmenty omietok a hlavice pilierov víťazného oblúka
Pohľad do presbytéria  kostola
Detail sochy sv. Svorada
Prebiehajúca obnova ruiny mníšskeho príbytku č. 3 a  oporného terasového múru