Detail NNKP
PEC VYSOKÁ (vysoká pec Červeňany)
urbanizmus
Vysoká pec je situovaná severozápadne od osady Červeňany, miestnej časti obce Sirk. V oblasti sa už od stredoveku vykonávala banícka a hutnícka činnosť. Pôsobila tu Hrlicko-tapolčianska spoločnosť, ktorá v roku 1870 postavila prvú vysokú pec v železiarňach v Červeňanoch, ktorá spracovávala limonit a siderit v milieroch. Pec bola v prevádzke až 44 týždňov v roku, vyrábala surové železo. Na výrobu liatinových výrobkov bola v roku 1874 postavená druhá vysoká pec a s prvou bola spojená mostom. Obe pece mali spoločné dúchacie zariadenie, ktoré poháňal parný stroj o výkone 22 kw. V roku 1875 bola postavená aj kuplová pec. Druhú vysokú pec však už v roku 1878 odstavili, lebo sa nevyrovnala Heinzelmannovej zlievárni v Lubeníku. V roku 1921 je vysoká pec zachytená na fotografii v schátranom stave vedľa rozpadajúceho sa objektu železiarne. Objekt prešiel opravami v 70. a 90. rokoch 20. storočia. Pec v Červeňanoch je jednou zo štyroch zachovaných pecí belgického (pilierového) typu na Slovensku. Tieto pece mali masívnu kamennú konštrukciu šachty, ktorú niesli štyri piliere. Vnútornú výmurovku tvorili tehly ako teplotne stálejší materiál. Vďaka tomu mala pec otvorenú nistej. Objekt pozostáva z dvoch častí. Spodnú časť tvorí štvorboká hranolovitá kamenná podstava s portálom z každej strany, ktoré slúžili na prívod vzduchu a odvod trosky a vytaveného železa. Na nej spočíva zrezaná kužeľovitá nadstavba zakončená rímsou s tehlovou hlavicou. Po jej obvode sa nachádzajú zvislé žliabky, ktoré pravdepodobne slúžili na prívod vzduchu. Vo vrchnej časti bola otvorená kychta pre vhadzovanie železnej rudy a odvod plynov. Zo zvyšku železiarne je v teréne viditeľný pozostatok železiarskej budovy obsahujúcej druhú vysokú pec. (Okkel Samuel, PÚSR)
FRÁK, Gustáv: Baníctvo v Železníku, 1987
KLADIVÍK Eugen: Železorudný závod Rimamuránsko-Šalgotarjanskej úč.spoločnosti v Železníku,2007
KRAVEC, Jozef - HUDAČEK, Jozef: Po stopách histórie baníctva, hutníctva a železiarstva v SGR., 2006
LABANIČ, E.: Technické pamiatky na Slovensku so zvláštnym zreteľom na železiarstvo. Sympózium o dejinách hutníctva na Slovensku, Technológia výroby železa a železiarskych výrobkov na Slovensku do konca 19. storočia, zborník UVZ TU Košice, Herľany 1998.
MORAVČÍKOVÁ, Ľ. - PETRÍK, J. – MIHOK, Ľ.: Vysoká pec v Sirku–Červeňany. In: Archeologica technica 16. s. 32-39
MORAVČÍKOVÁ, Ľ.– MIHOK, Ľ - Fečková, P - ROTH, P.: Hutnícke podniky rodiny Coburgovcov na Slovensku. In: Archeologica technica 17. s.120-126
PETRÍK, J. – MIHOK, Ľ. – FRÖHLICH, L.: Výroba železa v Červeňanoch a na Troch Vodách. Z dĕjin hutnictví 31, NTM Praha, 2002, s. 35.
PLEINER, R.: Dějiny hutnictví železa v Československu, I. Praha 1986.
ŠARUDIOVÁ, M. 1971: Vznik a vývin Coburgovských železiarní na Slovensku, In: Rozpravy Národného technického múzea v Prahe 47, Praha, str. 151–170.
ŠARUDYOVÁ, M.: Topografia železiarní na Slovensku v 19. storočí. Košice 1989, s. 133-4.
Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 3. časť
Bartošíková Tereza: Aktualizačný list NKP, PÚ SR, 2019.
- Unifikovaný názov PO: PEC VYSOKÁ
- Zaužívaný názov PO: vysoká pec Červeňany
- Číslo ÚZPF PO: 2466/1