Detail NNKP
KOSTOL (kostol sv.Mikuláša)
Kostol sv. Mikuláša sa nachádza na umelo vytvorenej terase v strede obce Nemecká. Plochu okolo kostola pôvodne zaberal príkostolný cintorín vymedzený kamenným múrom. Vznik kostola sa kladie na začiatok 16. storočia, avšak niektoré pramene uvádzajú, že na jeho mieste pravdepodobne stál starší objekt zo 14. storočia. V rokoch 1810-1812 bola loď kostola po zrútení dreveného stropu zaklenutá pruskými klenbami. V tomto období sa pravdepodobne pristúpilo aj k predĺženiu lode západným smerom a výstavbe veže. Interiér kostola bol vymaľovaný v 20. rokoch 20. storočia a neskôr v 50. rokoch 20. storočia. V rokoch 1985-1987 prebehla komplexná obnova objektu a posledná obnova bola vykonaná v roku 2016. Kostol predstavuje jednoloďovú stavbu s polygonálnou svätyňou na východe s pristavanou sakristiou na jej severnej strane. Na západnej strane je vstavaná štvorpodlažná veža s predsieňou predstavujúcou hlavný vstup do kostola. Ďalší vstup do objektu vedie z južnej predsiene. Fasády majú striedmy výraz, členené sú farebne odlíšenými lizénovými rámami, v ktorých sú v pravidelnom rytme umiestnené vertikálne orientované okenné otvory s polkruhovým zaklenutím. Vertikálne členenie polygonálnej svätyne tvoria dvojstupňové oporné piliere. Loď kostola je zaklenutá tromi poľami pruskej klenby, oddelenými medziklenbovými pásmi, dosadajúcimi na prístenné piliere. Na západnej strane je situovaná kruchtová empora, pod ktorou je priestor zaklenutý tromi poľami plackovej klenby. Svätyňa, odčlenená od lode víťazným oblúkom, je zaklenutá neskorogotickou sieťovou rebrovou klenbou. Sakristia je zaklenutá valenou klenbou a obe predsiene majú rovný strop. Loď kostola je zastrešená sedlovou strechou s námetkami nesenou vešadlovou konštrukciou krovu. Nad svätyňou pokračuje užšia sedlová strecha s polygonálnym ukončením na východe. Veža má zvonovú strechu. (Bokorová Zuzana, PÚSR)
LITERATÚRA
BUCKO, Vojtech: K náboženským dejinám vo Zvolenskej stolici okolo roku 1560. Bratislava: 1941.
GÜNTHEROVÁ-MAYEROVÁ, Alžbeta: Súpis pamiatok na Slovensku I., A- J. Bratislava: SÚPSOP vo vydavateľstve Obzor 1967, s. 346, heslo Dubová.
GÜNTHEROVÁ-MAYEROVÁ, Alžbeta: Súpis pamiatok na Slovensku I., A- J. Bratislava: SÚPSOP vo vydavateľstve Obzor 1968, s. 359-360, heslo Nemecká.
HUDÁK, Ján: Patrocíniá na Slovensku. Bratislava: Umenovedný ústav SAV, 1984, s. 186, 322.
IPOLYI, Arnold: Schematizmus historicus diocesis Neosoliensis pro Anno saeculari MDCCCLXXVI. Ab erecta sede episcopali C. Neosolii: tapis Philippi Machold 1876.
KRESÁNEK, Peter a kol.: Slovensko. Kultúrne dedičstvo a jeho regióny. Bratislava: vydavateľstvo Simplicissimus, s. r. o. 2009, s. 579.
KROPILÁK, Miroslav (ed.) a kol.: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku II., K-R Bratislava: Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1977, s. 291-292.
KVIETOK, Ladislav: Zemepis Horehronia. Zvolen: 1943.
LOKŠA, Martin- HRONČEK, Pavol a kol.: Monografia obce Nemecká. Čipkárske obce Nemecká, Dubová a Zámostie - ich krajina, história a tradície.Obecný úrad Nemecká, Ústav vedy a výskumu UMB v Banskej Bystrici: 2007.
MATULAY, Ctibor: Mesto Banská Bystrica. Katalóg administratívnych a súdnych písomností I. 1255-1536. Bratislava: Archívna správa MV SR, 1980.
MEZŐ, András: Patrocíniumok a közepkori Magyarországon. Budapest: vydavateľstvo METEM 2003.
MIŠÍK, Mikuláš: Vznik a funkcia fár na území banskobystrického biskupstva. Príspevok k cirkevnej historickej topografii. Rkp. v archíve banskobystrického biskupstva, fond rukopisov 13/B.
NÉMETHY, Ludovicus: Series parochiarum et Parochum archi-diocesis Strigoniensis. Banská Bystrica: 1894.
PISOŇ, Štefan (zostavovateľ): Slovník obcí banskobystrického okresu. Banská Bystrica: Stredoslovenské vydavateľstvo, 1968, s. 277-279.
SEDLÁK, Vincent: Monumenta Vaticana Slovaciae. Tomus I. Rationes collestorumpontificiorumin Annis 1332-1337. Trnava: Slovenský historický ústav v Ríme, Trnavská univerzita v Trnave 2008.
TROCHTA, Jozef: Zoznam stredovekých farností na Slovensku. Príspevok k historickej cirkevnej topografii Slovenska. X Zvolenská stolica. 1970. Rkp. archivovaný v Historickom ústave SAV v Bratislave.
DOKUMENTÁCIA
R. kat. kostol Nemecká. Interiér. Autor, rok (nesignované). Archív KPÚ Banská Bystrica, fond projektových dokumentácií, sign. A 4315.
Rím.- kat. kostol Nemecká. Elektroinštalácia. Autor Ing. Kolesár, rok neuvedený. Archív KPÚ Banská Bystrica, fond projektových dokumentácií, sign. A 4314.
Historia domus Ecclesie Parochialis Garam-Szent-Miklósensis I. Archív farnosti Nemecká.
Historia domus Ecclesie Parochialis Garam-Szent-Miklósensis II. Archív farnosti Nemecká.
Nemecká a Dubová. 1. vojenské mapovanie Uhorska tzv. jozefínske, roky 1769, 1782-1785. Collone XV, Section 8. Originál v Rakúskom štátnom archíve vo Viedni, kópia Vojenské historické múzeum v Budapešti (Hadtőrténeti Intézet és Múzeum), digitálna kópia Archív Pamiatkového úradu SR Bratislava.
Nemecká a Dubová. 2. Vojenské mapovanie Uhorska tzv. Františkovo, roky 1819-1858. Collone XXXIII, Section 38. Originál v Rakúskom štátnom archíve vo Viedni, kópia Vojenské historické múzeum v Budapešti (Hadtőrténeti Intézet és Múzeum), digitálna kópia Archív Pamiatkového úradu SR Bratislava.
Nemecká. Katastrálna mapa z roku 1866. Originál Geodetický a kartografický ústav v Bratislave, digitálna kópia Archív Pamiatkového úradu SR Bratislava.
Ortofotomapy:
Nemecká a Dubová. Historická ortofotomapa, 50. roky 20. storočia. Zdroj: © GEODIS SLOVAKIA, s.r.o. a Historické LMS © Topografický ústav Banská Bystrica.
Nemecká a Dubová. Súčasná ortofotomapa, rok 2018. Zdroj: © EUROSENSE, s.r.o. a GEODIS SLOVAKIA, s.r.o.
Fillová Ľubica: Aktualizačný list NKP, KPÚ Banská Bystrica 2020
- Unifikovaný názov PO: KOSTOL
- Zaužívaný názov PO: kostol sv.Mikuláša
- Číslo ÚZPF PO: 65/1