Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Ochrana pamiatok
  3. Európske dedičstvo
  4. História značky Európske dedičstvo
  5. Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň je dokladom európskej významnosti Turzovsko-fuggerovskej spoločnosti, ktorá bola v rokoch 1494/5 – 1526 jednou z najväčších v Európe. Tento Banskobystrický mediarsky podnik svojim obrovským komplexom spracovateľských závodov, dobre premyslenou organizáciou výroby, hustou sieťou skladov a podvojným účtovníctvom, patril k najväčším a najmodernejším rano-kapitalistickým podnikom v európskom baníctve, hutníctve, transporte a odbyte. Turzovsko-fuggerovská spoločnosť bola vo svojej dobe jedným z najvýznamnejších producentov medi na svete. Objemom výroby vo vtedajšej Európe bola bez konkurencie. Vyvážala kovy a rôzne iné komodity do nemeckých, poľských, talianskych a holandských miest.

Odrazom veľkosti a dôležitosti Turzovsko-fuggerovskej spoločnosti je ohromná pevnosť – Hrad Červený Kameň so svojimi najrozmernejšími skladovými priestormi v Európe. Pôvodný stredoveký hrad dala prestavať podľa najmodernejších princípov na základe projektu Albrechta Dürera rodina Fuggerovcov v prvej polovici 16. storočia na novú pevnosť s ústredným štvorcovým dvorom a štyrmi nárožnými baštami (odborné staviteľské práce - Giovanni de Spatio). Pevnosť nebola len bezpečným útočiskom, reflektujúcim nevídaný pokrok vo vývoji zbraní, ale vďaka sústave rozsiahlych pivničných skladovacích priestorov, hlavne skladiskom a prekladiskom tovarov pre potreby spoločnosti.

Text: Ľubica Pinčíková