Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Vzniká nové informačné centrum pri Mohyle M.R.Štefánika na Bradle

KPÚ Trenčín
01 – Situácia nového informačného centra na Bradle,  autor: Ing. M. Šlahor

V marci 2020 sa začali zemné práce na výstavbe nového informačného centra pri významnej národnej kultúrnej pamiatke Pamätník M. R. Štefánika (Mohyla na Bradle) s predpokladom ukončenia prác v závere tohto roku. 

Mohyla M. R. Štefánika bola postavená na hrebeni vrchu Bradlo v roku 1928 podľa projektu národného umelca architekta Dušana Jurkoviča.

Projektovú dokumentáciu informačného centra vypracovali v máji 2019 Ing. Martin Šlahor z Košarísk a Ing. arch. Maroš Varga z Piešťan. Zámerom investora Mesta Brezová pod Bradlom je výstavba objektu, ktorý bude plniť v rámci areálu zázemie na úrovni zodpovedajúcej celoslovenského významu pamätníka. Spoločným zámerom všetkých zainteresovaných je vytvoriť objekt, ktorý nebude konkurovať Mohyle a nebude viditeľný z diaľkových pohľadov.

Stavba je situovaná v zalesnenom svahu pri prístupovej asfaltovej komunikácii, cca 350 metrov od Mohyly v jej ochrannom pásme. Ide o podzemnú stavbu nepravidelného tvaru, ktorá bude z troch strán zapustená v teréne, zo severnej strany bude orientovaný vstup do rozptylového priestoru pri ceste. Súčasťou stavby je infostánok s predajom suvenírov a výstavným priestorom (prípadne prednášková miestnosť pre cca 25 ľudí ) a samostatný priestor verejných WC. Obe funkcie sú navzájom prepojené plochou vegetačnou strechou. Všetky vyčnievajúce konštrukcie budú prekryté popínavou zeleňou tak, aby objekt čo najviac splynul s okolitým terénom.

Ing. arch. Jozef Múdry

01 – Situácia nového informačného centra na Bradle,  autor: Ing. M. Šlahor
02 – Pôdorys nového informačného centra na Bradle, autor: Ing. M. Šlahor
03 – Vizualizácia informačného centra na Bradle - pohľad od prístupovej komunikácie, autor: Ing. M. Šlahor