Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Vyjadrenie solidarity v súvislosti s požiarom katedrály Notre Dame

Stanoviská

Vyjadrenie solidarity v súvislosti s požiarom katedrály Notre Dame

Bureau des monuments de la République slovaque ainsi que l'ensemble de ses employés sont très affligés par ce feu terrible qui a ravagé Notre-Dame de Paris, un joyau de l'histoire du monde. Veuillez agreer, chers Amis français, l´expression de notre profonde sympathie et solidarité.

Pamiatkový úrad SR a jeho zamestnanci vyjadrujú solidaritu a podporu svojim francúzskym kolegom, Parížanom i celej krajine. Správa o požiari parížskej katedrály Notre Dame nebola úderom len pre Francúzsko, ale hlboko zasiahla všetkých, ktorí si cenia jej historickú, architektonickú a duchovnú hodnotu.

Katedrála Notre Dame v Paríži je srdcom mesta, symbolom Francúzska, európskeho kresťanstva a živým svedkom takmer 900 rokov európskej histórie. Považuje sa za jednu z najkrajších stavieb francúzskej gotickej architektúry a od roku 1991 figuruje na Zozname svetového dedičstva UNESCO ako súčasť lokality "Paríž - nábrežie Seiny". Predstavuje majstrovské dielo stredovekého umenia, unikátne spojením neskoro románskej a nastupujúcej gotickej architektúry a zachované v pozoruhodne autentickej podobe. Spoločne s kaplnkou francúzskych kráľov Sainte Chapelle bola inšpiračným zdrojom pre stavbu ďalších gotických katedrál. Práve odtiaľto sa ďalej do Európy šíril gotický sloh, ktorého najvýchodnejšia méta sa nachádza na území dnešného Slovenska v podobe košického Dómu sv. Alžbety.

Pri požiari zhorel pôvodný stredoveký krov chrámu z roku 1220. Išlo o vzácne technické dielo, krokvovú, hambálkovú konštrukciu z dubu, na ktorú bolo použité enormné množstvo kmeňov stromov, približne 13-tisíc. Najstaršie z nich rástli už v 10. storočí. Ďalej bola zničená veža nad krížením lodí, ktorá pri svojom páde preborila niektoré gotické kamenné klenby. Celá veža bola pokrytá sochárskou výzdobou. Poškodené boli aj niektoré vitrážové okná a ohrozené boli aj chrámové zvony.

Hoci presnú výšku nákladov na obnovu katedrály v tomto momente nie je možné vyčísliť, je isté, že si vyžiada stovky miliónov eur. Obnove by mala napomôcť medzinárodná verejná zbierka, ktorú vyhlásil Elyzejský palác a vďaka iniciatíve správy Vlkolínca k nej prispejú aj slovenské lokality Svetového dedičstva UNESCO, darovaním výnosu zo vstupného počas veľkonočných sviatkov.