Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Historický nález v priebehu obnovy Reduty v Kežmarku

KPÚ Prešov
01 – Pergamenový papier s latinskými textami a vedutou mesta nájdený v kežmarskej Redute

Kežmarská Reduta vznikla v rokoch 1818-1819 prestavbou domu zo 17. storočia, údajne postaveného na mieste bývalej strážnej veže. Chronostikon v maľovanom latinskom nápise na vlyse kladia na hlavnej fasáde obsahuje datovanie 1818 /VIGILIIS HOSPITIBVS AC OBLECTAMENTIS DESTINATA – „Budova určená pre stráže, pre cudzincov (pocestných) a pre zábavu“.

Mesto Kežmarok, takmer po 50 rokoch, zabezpečuje obnovu zastrešenia a fasád Reduty. Aj keď historický krov, až na malý nevyhnutný rozsah úprav, ostal zachovaný, drevená konštrukcia 4-bokej drevenej sanktusnej vežičky pod medeným oplechovaním bola výrazne prehnitá. S jej demontážou sa v plechovej guli našla fľaša s dvomi zvitkami pergamenových papierov, s latinskými textami a vedutou mesta. Ich odborný preklad napomôže a prispeje k ďalšiemu poznaniu histórie života kežmarčanov.

Autor: Ing. arch. Iveta Bujnová, KPÚ Prešov – pracovisko Poprad

01 – Pergamenový papier s latinskými textami a vedutou mesta nájdený v kežmarskej Redute
02 – Pergamenový papier s latinskými textami nájdený v kežmarskej Redute
03 – Pergamenový papier s latinskými textami nájdený v kežmarskej Redute
04 – Budova Reduty v Kežmarku