Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Požiarom zničená Hálova drevenica vo Važci je už obnovená

Hálova drevenica vo Važci po obnove, foto: Z. Čechová-Beranová

Koncom augusta 2021 došlo vo Važci k požiaru vzácneho ľudového domu. Národná kultúrna pamiatka – drevený zrubový dom je známy aj ako Hálova drevenica a jej história je spojená s významným českým umelcom Jánom Antonínom Hálom (1890 –1959). Hála v roku 1923 navštívil malebnú dedinku pod Tatrami, na prvý pohľad si ju zamiloval a rozhodol sa, že sa v nej usadí. V roku 1925 v obci postavil zrubový dom, v ktorom prežil časť svojho života a námety pre svoju tvorbu čerpal práve zo života obyvateľov Važca. Do povedomia sa v Čechách i na Slovensku dostal ako maliar rázovitej slovenskej dediny a života važeckého ľudu. Známe sú aj jeho ilustrácie mnohých kníh pre deti. 

V lete 17. júla 1931 zasiahol Važec veľký požiar a dedina takmer celá vyhorela. Požiar Hálovu drevenicu nezničil. Dom má charakteristickú trojpriestorovú dispozíciu – predná izba – pitvor – zadná izba, za ktorou bola situovaná hospodárska budova. Hálova drevenica je symbolom autentickej miestnej ľudovej kultúry vrátane vizuálnej stránky pôvodnej architektúry. Jej charakteristickým znakom bol liptovský drevený štít sedlovej strechy, ktorého forma a tvaroslovie je historicky ovplyvnená gotickou kultúrou prichádzajúcou z východu z nemeckého Spiša – trojuholníkový tvar s nízkym ostreším, vo vrchole s kuklou. Požiar v roku 2021 úplne zničil drevený hambálkový krov vrátane šindľovej krytiny. Čiastočne bol požiarom poškodený drevený trámový strop a zadná stena (severná) zrubovej konštrukcie domu. Na objekte drevárne zhorela drevená konštrukcia krovu sedlovej strechy, drevený strop, obhoreli trámy drevenej zrubovej konštrukcie obvodových stien. Zachované zostali pôvodné konštrukcie zrubových obvodových stien ľudového domu, drevené výplne otvorov, vstupná drevená pavlač a spodná stavba, vrátane pivnice.

Po obstaraní si všetkých potrebných dokumentov, začal vlastník – Žilinský samosprávny kraj v spolupráci so správcom objektu, ktorým je Liptovská galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši s obnovou kultúrnej pamiatky, ktorá objektu prinavrátila pôvodný výraz. Kolaudácia obnoveného domu sa uskutočnila v marci tohto roku. 

V kultúrnej pamiatke bude zriadená etnografická expozícia, ktorá bude sprístupnená verejnosti od 19. mája do polovice septembra (vždy v štvrtok, piatok a sobotu v čase od 10.00 do 15. 00 hod.)

 

Zuzana Čechová-Beranová, KPU Žilina, pracovisko Ružomberok

Hálova drevenica vo Važci po obnove, foto: Z. Čechová-Beranová
Hálova drevenica vo Važci krátko po požiari, foto: Z. Čechová-Beranová
Hálova drevenica vo Važci po požiari, foto: Z. Čechová-Beranová
Hálova drevenica pred požiarom, foto: Z. Čechová-Beranová