Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Pamiatkovo 2023

Aktuality PÚSR
Pamiatkovo-2023_40.jpg

Verejnosť mohla v sobotu 7. októbra 2023 nazrieť do zákulisia Pamiatkového úradu Slovenskej republiky a stráviť slnečný deň v bežne neprístupných priestoroch pod storočným platanom. V rámci dňa otvorených dverí pre rodiny s deťmi pod názvom Pamiatkovo sme privítali takmer 400 návštevníkov. 

V rámci bohatého programu sa zabavili deti, ich rodičia aj starí rodičia. Niektorí návštevníci pri zábavných aj poučných aktivitách strávili v areáli celý deň. Pri tejto príležitosti sa stali z detí správcovia hradu (kasteláni). Pri plnení rôznych úloh zbierali deti pečiatky a zároveň sa dozvedeli niečo o histórii hradov a živote na nich. Archeológovia deťom ukázali, aké nálezy získavajú pri výskumoch a čo sa z nich vieme dozvedieť o živote na hradoch. Pri identifikácii objektov z lidarových snímkov si precvičili predstavivosť aj dospelí. V archíve bola nachystaná séria magnetických hier, informácie k histórii 15 vybraných hradov ako aj premietanie diapozitívov v malom kine. Mohli si prezrieť digitalizované hrady vo virtuálnej realite, ale aj ich vývoj na fyzických 3D modeloch. Zároveň sa zoznámili aj s metódami digitalizácie a mohli sledovať aj lietanie s dronom. U reštaurátorov si vyrazili mincu s Plaveckým hradom, zreštaurovali si rodový erb a vyskúšali si aj starý spôsob reprodukcie technikou kyanotypie.

Malí aj veľkí si mohli vyskúšať výber vhodných metód obnovy pre svoj hrad a získať na túto obnovu grant. Súčasťou programu bola aj prednáška kolegu Petra Grznára z Krajského pamiatkového úradu Trnava o dobíjaní hradov. Deti si mohli obliecť dobový úbor a v úlohe dobyvateľov zdolať obrancov hradnej brány. Po absolvovaní všetkých stanovísk si pod odborným dohľadom vyskúšali aj obnovu historického muriva vápennou maltou a práce vo výškach. Rodiny sa dobre zabavili, deti získali zaujímavé odmeny a pamiatkari dobrý pocit, že ďalšiu generáciu história našich pamiatok zaujíma.

Partneri podujatia:

Ministerstvo kultúry SR
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko
Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum
Studio 727

Odkazy:

Pozvánka - Na Pamiatkovo pozývame malých i veľkých

www.bratislavskenoviny.sk/

Reportáž SITA

Pamiatkovo-2023_40.jpg