Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Posledná košická Rimanka ...

KPÚ Košice
Mária Lamiová-Schmiedlov, foto: AÚ SAV Košice

Celoživotná pocta archeologičke Márii Lamiovej-Schmiedlovej   

Pamiatkový úrad SR udelil dňa 26. apríla 2023 v Trnave pri slávnostnej príležitosti Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej za celoživotný prínos v oblasti kultúrneho dedičstva klasickej archeologičke Dr. Márii Lamiovej-Schmiedlovej. Radi by sme verejným predstavením jej príbehu vzdali úprimnú vďaku za jej požehnaný život i pôsobenie medzi nami. Tešíme sa, že nám je dopriate zdieľať jeho bohatstvo a dobrodružstvo, ktoré by vystačilo na niekoľko hollywoodskych filmov. Chceme sa podeliť aspoň s vybranými obrázkami jej života, aj pomocou živých spomienok a osobného rozhovoru s laureátkou.

„Bohom ďakujem za to, že som mal dobrých dedov, dobrých rodičov, dobrú sestru, dobrých učiteľov, dobrých druhov, príbuzných i priateľov, skoro všetkých dobrých.“Marcus Aurelius (Myšlienky k sebe)

Zrodenie „košickej Popelky“

Narodila sa v starobylej rodine Schmiedlovcov a Fröhlichovcov v Košiciach 5. mája 1935 - v roku nájdenia slávneho Košického zlatého pokladu, ktorý symbolicky akoby predznačil jej bohaté putovania. Roky detstva boli poznačené vojnou i atmosférou Košíc ako multikultúrneho mesta na ďalekom Východe v Československej republike, a o tri roky už v Maďarsku, hoci ani nevykročila z domu. Maďarské i slovenské školy, divadlo, folklórna tanečná skupina, plávanie a dokonca basketbal, v ktorom ako 18-ročná vyhrala s kamarátkami majstrovstvá republiky nad Pražáčkami. Objavné návštevy galérií v gymnaziálnych rokoch i prázdninové návštevy ateliéru známej maliarky Márie Medveckej na Orave ju priviedli jedného dňa k nenáhodnému stretnutiu s historikom umenia, a tiež archeológom Jánom Fabínim, s jeho radami i knihami. A to bol pre ňu zrejme ten prvý silný moment, zrodenie myšlienky - študovať to, čo on. Priťahovala ju nevšednosť archeológie, a mala šťastie na skvelých učiteľov i kolegov. Dr. Ján Pásztor z košického múzea, a či jej náhodne prepašovaná účasť cez Ladislava Bánesza na konferencii československých archeológov doma, i prvá neuskutočnená exkurzia na slovansko-avarskom pohrebisku v Barci pri Košiciach, ktorá sa jej neskôr ako lokalita stala v dobrom osudovou, a v rôznych etapách života sa s ňou spájajú jej výskumy, ľudské i odborné stretnutia, blízke vzťahy a križovatky dejín kultúrnych i osobných.

A tak v Bratislave na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského absolvovala s nadšením klasickú archeológiu a zvučné mená veľkých osobností ako Štefan Janšák, akademik Ján Dekan, Bohuslav Chropovský, či prof. Varsík, prof. Bohuslav Novotný, Dr. Ľudmila Kraskovská, Doc. Točík, prof. Okál, doc. Pelikán, prof. Filip i Prof. Piffl a ďalší sa ako jej učitelia i blízki zapísali navždy aj do jej rukopisu poctivej archeologičky „klasickej školy“, slovenskej vedkyne a neskôr aj láskavej učiteľky mladších generácií. Obdivuhodne a s nesmiernym nadšením odovzdáva svoje poznanie celé desaťročia všetkým generáciám a stavom, počnúc škôlkarmi a malými školákmi, až po univerzity tretieho veku. Ukazuje nám, aký nesmierny význam stále má osobné nadšené inšpirovanie iných ľudských bytostí, počínajúce naozaj už v múdrom útlom veku. Na pamiatkovom fóre je krásne spomenúť aj jej stretnutie s pamiatkarskou legendou, prof. Pifflom, ktorý sa ju pri dejinách architektúry snažil naučiť aj kresliť, v čom vraj veľmi nevynikala. V tom čase pracoval na rekonštrukcii Bratislavského hradu, kde mali študenti záverečnú skúšku, a usadiac ich v drevenej búdke - pracovni, vzal indexy a  každému zapísal jednotku so slovami - „či som Vás niečo naučil, to ukáže život“. A ukázalo sa - všetci spolužiaci  ostali pri archeológii. Spomeňme tiež jej letné výskumné praxe, napr. opäť v Barci, kde si práve vyslúžila prezývku „košická Popelka“, keď niekoľko dní vyberala praveké zuhoľnatené obilné zrnká z veľkej zásobnej jamy, naplniac nimi tri 5-litrové fľaše, čo bol jeden z najväčších nálezov svojho druhu v Československu. Na výskume v Terni – Lysej zas stretla inú archeologickú legendu Slovenska, ktorá silno ovplyvnila jej príbeh – asketického disidenta prof. Vojtecha Budinského-Kričku. Plánovala sa venovať dunajskému Limes-u, ale život jej priniesol iné témy, aj keď jej boli ešte v 50-tych rokoch napokon dopriate významné výskumy v Šarovciach, v rímskej osade v Milanovciach či v rímskom kasteli v Iži - Leányvári.

Nemožno nespomenúť jej celoživotné priateľstvo aj s ďalšou legendou slovenskej archeológie - s Táňou Štefanovičovou, s ktorou, samozrejme popri archeológii, hrávali spolu - ako inak – basketbal, či na údajne falošné abonentky chodievali na koncerty do filharmónie. Jej spolužiaci a súpútnici ako Zoja Benkovská – Pivovarová, Darina Bialeková, Marie Steklá, Eva Čujanová – Jílková, Igor Keller, Stano Šiška, Adrián Vallášek a Jozef Vladár by isto vedeli rozprávať mnohé príbehy z dejín odboru, ktoré tak spolu tvorili. Aj zakladateľ slovenskej archeológie Prof. Jan Eisner ako podporovateľ študentov zo Slovenska mladej budúcej archeologičke Márii pomáhal pri diplomovke, a ona si dodnes veľmi váži jeho vplyv, ktorý zanechal, i jeho list, kde jej k promócii zaprial životné šťastie.

Dobrodružstvá archeológie na Východe

Archeológia sa stala pre ňu celoživotnou prácou i záľubou zároveň – jej šťastím. Po skončení štúdií sa vrátila krátko cez Nitru navždy do Košíc, a nastúpila tu do svojho nového – pre ňu prvého a kľúčového – pracoviska, a to až do nedávnych čias – do Archeologického ústavu SAV s pracoviskom v Košiciach, do kolektívu s blízkym prof. Vojtechom Budinským-Kričkom a ďalšími skvelými kolegyňami a kolegami. Už ako mladá archeologička nás reprezentovala v Prahe na svetovom kongrese archeológie v roku 1966. A medzitým stíhala založiť aj svoju rodinu, v ktorej nachádza dodnes skvelé rozvetvené zázemie i pochopenie, a kde jej dve deti s ňou zažívali neuveriteľné prázdniny na letných výskumoch.

Spomeňme aspoň tie kľúčové, ktoré sa zapísali do dejín archeológie východného Slovenska: lokality v Barci, Šebastovciach, Seni, Kechneci, Péderi, eneolitické mohyly a osídlenie v obci Zemplín, väčšie výskumy pri výstavbách Východoslovenských železiarní, ropovodu Družba, i kultivácii Východoslovenskej nížiny, a tiež lokality z doby rímskej, záchranné výskumy, pohrebisko z doby bronzovej v Zádielskych Dvorníkoch - Včelároch, rozsiahle sídlisko s početnými obydliami, hrnčiarskou a železiarskou dielňou v Ostrovanoch, známych svojimi kniežacími hrobmi, a mnohé iné. Vďaka unikátnym fotografiám ju máme „v pamäti“ na služobnej motorke Jave 250 či z rozprávaní aj na služobnom terénnom obojživelnom džípe ešte z čias 2. svetovej vojny, ktorými aj s Dr. Zlaticou Čilinskou ako mladé „brázdili“ lokality a výskumy. Je známy zážitok, keď sa raz tento džíp – „čln na kolesách“ pokazil uprostred Košíc a dve spomínané mladé archeologičky s pobavením vzbudili všeobecný rozruch mestskej verejnosti, keď z neho v úzkych sukniach vystupovali ako z tanku.

Jej vystúpenie na poli kultúrneho dedičstva, vedy a archeológie bolo rovnako obdivuhodné. Svoj profesijný život spojila predovšetkým s dôležitým výskumom doby rímskej a doby sťahovania národov, s témami osídlenia, etnickej príslušnosti, kontaktov s rímskymi provinciami, a najmä s keramikou a železiarskou výrobou. Jednou z jej prvých veľkých prác, čerpajúcich z diplomovky, s nadčasovými výsledkami dodnes, je štúdia o sponách z doby rímskej na Slovensku. Napokon autorka získala i vznešenú prezývku – „posledná košická Rimanka.“   Prácami v odbore často položila základy pre bádanie v danej oblasti. Od roku 1974 rozprávkových 7 rokov stála na čele Výskumného pracovného strediska AÚ SAV v  Košiciach, kde sa aj vďaka jej pôsobeniu pracovisko personálne i výskumami rozrástlo. Veľkým jej darom pre spoločnosť bola už spomenutá neúnavná popularizácia archeológie, ako súčasti nášho kultúrneho dedičstva, i priam priekopnícke kooperovanie s médiami, ale aj budovanie kolegiálnych odborných vzťahov s početnými múzeami, s pamiatkarmi, a s ďalšími inštitúciami, ale aj s obcami či so zahraničím. Stala sa o. i. čestnou občiankou obce Zemplín, (odkiaľ pochádza známy nález staromaďarského kniežacieho hrobu, pripisovaného s diskusiami vodcovi Álmošovi), kde v prvej polovici 70-tych rokov realizovala rozsiahly výskum, z nálezov pomohla zriadiť miestne múzeum, a v roku 1993 vydala obľúbenú monografiu „Zemplín – obec s bohatou minulosťou“. A medzi Duklou a Zemplínom sa odohrávala aj najvzrušujúcejšia akcia experimentálnej archeológie u nás, ktorej bola pani Mária za slovenskú stranu súčasťou, keď po riekach východného Slovenska v roku 1985 prechádzala s drevenou vikingskou loďou, „ťahanou skupinou mužov v trenírkach“, pod vedením prof. E. Nyléna v rámci švédskej experimentálnej expedície expertov na trase Švédsko – Istanbul.

Usmiatym slovom a písmom ...

V jej vedecko-výskumnej i odborno-popularizačnej publikačnej činnosti s takmer 300 položkami v domácej i zahraničnej tlači spomenieme aspoň zásadnú kolektívnu prácu zo 60-tych rokov – vôbec s prvým prehľadom najstarších dejín - s názvom „Pravek východného Slovenska“. Tiež radi vyzdvihneme aj jej populárnu knihu „Keramika dvoch tisícročí“ (1982). Z pamiatkarského pohľadu zas svojimi bádateľskými príspevkami „urobila raz a navždy konečne jasno“ napr. aj v poznávaní dvoch národných kultúrnych pamiatok – „záhadného“ hradu na Hradovej nad Košicami a hradu Sokoľ, ktoré si odborníci dovtedy mylne zamieňali. Stala sa tiež zakladateľkou vedeckého zborníka „Východoslovenský pravek“ (od roku 1970), a od roku 1991 aj organizátorkou výročných stretnutí východoslovenských archeológov, a to s cieľom dať možnosť archeológom, pôsobiacim v menších múzeách a iných inštitúciách, vzájomne sa poznať a informovať o nových výskumoch a literatúre. Opäť nám tak jej život ukazuje príklad, aké potrebné a prirodzené je zdieľať objavy, poznania a skúsenosti (nielen) medzi odborníkmi, spolupracovať, komunikovať. Ako jedna z mála slovenských archeológov a archeologičiek sa venuje dodnes aj dejinám bádania osobností z tohto odboru, čím pre nás i budúce generácie zachováva ich odkazy, a učí nás hlavne takto vážiť si staršie generácie našich predchodcov. Spolu s Dr. Miroššayovou ešte na začiatku 90-tych rokov pripravili a vydali „Archeologickú topografiu Košíc“. Je doteraz podstatným prameňom pre poznanie prehistorického a historického osídlenia mesta s priľahlými okresmi, a čo je rovnako dôležité – aj pre stanovenie podmienok ochrany pamiatkového fondu a archeologických nálezísk. Žiaľ, s nástupom detektorizmu sa u nás utlmili vydávania podobných prameňov. Stala sa autorkou viacerých múzejných výstav a expozícií, medzi nimi bola ako spoluautorská asi najznámejšia v košickom Východoslovenskom múzeu, nazvaná „Ľud tvorca trvalých hodnôt“ z roku 1980, či trebišovská expozícia pravekého poľnohospodárstva. Jej výstavu v Sárospataku (v Maďarsku) o praveku Zemplína navštívilo v roku 1997 za pár mesiacov rekordných viac ako 100 000 ľudí. Je známe, že svoj život zasvätila tiež popularizačnej činnosti cez početné prednášky v školách, ale i v obciach a mestách, a robila to skvelo – už pri prvom verejnom vystúpení pre pacientov Bardejovských kúpeľov (v roku 1959) nasledovala po archeologickej prednáške tanečná zábava.

Jej vzácnym darom je aj hlboko ľudský, osobný, láskavý a veľmi povzbudivý prístup ku kolegom, a osobitne k mladšej generácii, ktorá ju vníma ako svoju patrónku či starostlivú mamu v odbore - a niekedy aj v osobnom živote. Ako to vyjadril jeden z mladších kolegov „... jej úsmev je súčasťou všetkých stretnutí s ňou. Ten úsmev je ako magnet. Je v ňom niečo dievčensky šibalské a zároveň veľmi milé a dobrotivé. Pri takom človeku sa jednoducho chcete pristaviť a prehodiť aspoň pár slov. Sila príbehov Vás vťahuje do hĺbky“. Vieme, že s týmto úsmevom a optimizmom dodnes sleduje všetko odborné dianie, a v jednom rozhovore zhrnula akoby svoj odkaz slovami - „....že tak dnes, ako aj kedysi, sú medzi mladými takí, čo majú úprimný záujem o archeológiu. Tí, snáď už obohatení o nové poznatky a pracovné metódy, budú pokračovať v našej práci, a aj našich predchodcov, a isto dosiahnu pozoruhodné výsledky.“

Epilóg (od cisára na Hrone)

V závere chceme zhrnúť dôvod celoživotného ocenenia Dr. Márie Lamiovej-Schmiedlovej pamiatkarmi: vďaka jej výskumom, celoživotnému pôsobeniu, prácam i spoluprácam cez všetky skúmané i prezentované archeologické lokality a starobylé kultúry sa jej úspešne darilo pre širokú odbornú a laickú, domácu i medzinárodnú verejnosť neustále upozorňovať na autentický fenomén nášho kultúrneho dedičstva v európskom význame, i v regionálnej pestrosti. Podarilo sa jej dlhodobo budovať celospoločenskú pozornosť i poznanie tohto dedičstva, aj s jeho medzinárodným zviditeľňovaním, aj vďaka kontaktom v Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Česku, aj inde vo svete. Budovanie slovensko-maďarských spoluprác a dobrých vzťahov patrilo k tej časti jej aktivít, kde sme dlhé roky spolupracovali. Spoločné slovensko-maďarské pamiatkarsko-archeologické konferencie pri príležitosti jubileí pamiatkarských legiend Imricha Henszlmanna či Viktora Myskovszkého patria medzi nezabudnuteľné. Prispela svojimi príspevkami aj k programom Letnej pamiatkarskej univerzity v Jágri (Eger) v Maďarsku, a poskytovala nám cenné rady a skúsenosti pri všetkých našich výskumoch v zemplínskom regióne. Celé roky s nami spolupracovala aj v rámci odbornej rady Krajského pamiatkového úradu Košice. Touto „medzirezortnou“ spoluprácou stierala rozpory a vytvárala profesijné dobré vzťahy celých generácií východoslovenských archeológov a pamiatkarov so spoločným cieľom: zachovať a prezentovať naše kultúrne dedičstvo. Aj preto Pamiatkový úrad SR verejne ocenil jej bohatý životný príbeh s jeho odborným prínosom pre ochranu pamiatkového fondu. Je pre nás mnohých inšpirujúci a podnecujúci k nasledovaniu: k pokračovaniu ňou začatej línie aj do budúcnosti. Mária Lamiová-Schmiedlová je medzi nami ako prvá ocenená Košičanka. Veľmi sa z toho tešíme!

Dovoľte, prosím, ukončiť rozprávanie s prianím zdravia a Božieho požehnania laureátke – klasickej archeologičke slovami jej obľúbeného rímskeho klasika – rímskeho cisára a filozofa Marka Aurélia. On si na brehoch rieky Hron, niekde na polceste medzi Trnavou a Košicami, múdro poznamenal:

„... A napokon som bohom vďačný za to, že keď som zatúžil po filozofii, nepadol som na úroveň nejakého sofistu a nemárnil čas lúštením hádaniek a sylogizmov, či hĺbaním o hvezdárskych záhadách. Lebo všetky tieto veci vyžadujú pomoc bohov a priazeň osudu.“

.....a my dodáme už len: Omnia ad maiorem Dei Gloriam – Všetko na väčšiu Božiu slávu !

Autor: Juraj Gembický, KPÚ Košice
Foto: archív rod. Lamiovej; archív KPÚ Košice a AÚ SAV Košice (A. Marková); Iveta Vaculová - Komendová

Mária Lamiová-Schmiedlov, foto: AÚ SAV Košice
Mária Lamiová-Schmiedlov, foto: AÚ SAV Košice
Mária Schmiedlová v detstve, foto rod. Lami
Mária Lamiová-Schmiedlová študentka, foto rod. Lami
Mladí archeológovia - spolužiaci v Bratislave (uprostred hore), foto rod. Lami
List prof. J. Eisnera pre Máriu Schmiedlovú, foto rod. Lami
Na výskumoch pri plynovode, zdroj AÚ SAV Košice
Kolektív na AÚ SAV Košice v r. 1960, zdroj AÚ SAV Košice
Terénna archeológia a legendárna Java 250, zdroj AÚ SAV Košice
Na výskume, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Mária Lamiová-Schmiedlová v pracovni, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
S prof. Budinským-Kričkom, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Mária Lamiová-Schmiedlová v pracovni, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Momentka s deťmi, foto rod. Lami
Na výskume v Barci, zdroj AÚ SAV Košice
S kolegyňami na AÚ SAV, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Na legendárnej vikingskej výprave na Zemplíne, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Mária Lamiová-Schmiedlová v pracovni (portrét), zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Spájanie spoluprác múzeí pamiatkarov a archeológov, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
S kolegom D. Bombom v Sárospataku, zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Mária Lamiová-Schmiedlová (portrét), zdroj AÚ SAV Košice (A. Marková)
Pani doktorka a pamiatkari i múzejníci, foto KPÚ Košice
Na návšteve v Zemplíne (2021), foto KPÚ Košice
Na komisii výskumu v Zemplíne (2016), foto KPÚ Košice
Stále akčná archeologička v Zemplíne, foto archív KPÚ Košice
Veľká spoločná rodinná fotografia, foto rod. Lami
Mária Lamiová-Schmiedlová v divadle v talkshow (2023), foto Iveta Vaculová Komendová
Laureátka celoživotnej Ceny A. Güntherovej-Mayerovej od PÚSR v Trnave 26.4.2023, foto KPÚ Košice