Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Nález sekery zo staršej bronzovej doby v okrese Skalica

KPÚ Trnava
Skalica_nalez_sekera_01.jpg

Počas prieskumu známeho archeologického náleziska v okrese Skalica, potrebného pre podklad na zabezpečenie zvýšenia jeho ochrany, sa našiel zriedkavý archeologický predmet – sekera zo staršej bronzovej doby. Doposiaľ je to z tohto skúmaného náleziska najstarší kovový predmet. Prieskum realizovali archeológovia Pamiatkového úradu SR, KPÚ Trnava a nadšenci archeológie z občianskych združení.

Menšia sekera má dĺžku 9,5 cm, rozšírenú vejárovitú sečnú časť, plytko prežliabnuté ploché strany s náznakmi bočných líšt a zahrotené tylo. Patrí do tzv. saského typu sekier, ktorého najstaršie exempláre sa vyrábali ešte z medi.

Podobné sekery sa na Slovensku našli vo Veľkom Grobe (okr. Galanta), Úľanoch nad Žitavou (okr. Nové Zámky), Ludaniciach-Mýtnej Novej Vsi (okr. Topoľčany), Levoči, Valalikoch-Všechsvätých (okr. Košice-okolie), Barci (okr. Košice-okolie) a v Česku napr. v Prahe-Liboci, Lounech-Seběchleboch (ústecký kraj) a Žatci (ústecký kraj). Jadro ich výskytu je v strednom Nemecka a Sasku. Vyskytujú sa napr. aj v Maďarsku, Poľsku a Holandsku. Nachádzajú sa v pokladoch i ako ojedinelé nálezy. V západných častiach Slovenska sa začínajú vyskytovať v neskorej fáze nitrianskej kultúry (cca okolo 1900 p. n. l.), kedy na juhozápadne Slovensko výrazne prenikal ľud únětickej kultúry z Moravy a sú typickým kovovým artefaktom počas celého jej trvania (končí okolo 1 750 p. n. l.). V úňetickej kultúre sa pri výrobe kovových predmetov už presadil bronz, zliatina medi a cínu. Na východnom Slovensku sa sekery tohto typu objavujú trochu neskôr, v závere koštianskej kultúry a pretrvávajú ešte v mladšom úseku kultúrneho komplexu Otomany-Füzesabony (do cca začiatku 17. storočia).

V nedávnom období sa v trnavskom kraji zo starších úsekov bronzovej doby našli dva ďalšie ojedinelé, ale náhodné nálezy. Oba na území Hlohovca. V roku 2017 bronzová čepeľ z tzv. dýky na palici z únětickej kultúry a v roku 2021 krátky meč (dlhá dýka) zo záveru kultúrneho komplexu Maďarovce-Věteřov-Böheimkirchen a začiatku mohylových kultúr z prelomu staršej a strednej bronzovej doby (16./15. storočie p. n. l.).

Text a foto: M. Sládok, KPÚ Trnava

 

Skalica_nalez_sekera_01.jpg
024_PRLA_Brhlovce_Zasad_ochr_map_staveb_techn_stav_obj2.pdf
025_PRLA_Brhlovce_Zasad_ochr_map_kopia_katastr.pdf
026_PRLA_Brhlovce_Zasad_ochr_map_histor_katastr.pdf
027_PRLA_Brhlovce_Zasad_ochr_map_histor_katastr_1937.pdf
031_PRLA_Brhlovce_foto_Skal_obyd_dom_127.pdf