Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Košický „Hviezdoslav“...?

KPÚ Košice

Už dlhé roky sa nás často mnohí pýtajú, pristaviac sa v Košiciach pri južnej strane Dómu sv. Alžbety – čo tam robí a prečo tam je do kameňa nad dvierkami do bočného schodiska vytesaný

Už dlhé roky sa nás často mnohí pýtajú, pristaviac sa v Košiciach pri južnej strane Dómu sv. Alžbety – čo tam robí a prečo tam je do kameňa nad dvierkami do bočného schodiska vytesaný práve portrét básnika Pavla Országha Hviezdoslava s jeho typickou mašľou pod krkom ?! Usmievajúc sa, rozhodli sme sa v tomto roku 100. výročia odchodu do večnosti nášho básnika (8. novembra) raz a navždy ctenej košickej verejnosti, ba i návštevníkom nášho mesta a všetkým ctihodným čitateľom objasniť skutočný príbeh onoho „záhadného“ portrétu ...  

Jozef Weber – staviteľ, podieľajúci sa na rekonštrukcii Dómu sv. Alžbety

Bol to skúsený nemecký staviteľ - dnes by sme povedali stavbyvedúci, ktorý už v minulosti spolupracoval na obnovách historických budov. To bol zrejme dôvod, prečo ho Imrich Steindl, profesor na Technike v Budapešti - zodpovedný za obnovu košického Dómu sv. Alžbety - poveril v júli 1877 vedením tejto stavby. Ako ocenenie jeho práce môžeme hodnotiť aj tú skutočnosť, že po veľkom požiari mesta Bardejov v apríli 1878 poverili Webera aj vedením opráv Chrámu sv. Egídia.

Keď Jozef Weber 13. októbra 1880 neočakávane zomrel, mesto mu vystrojilo veľkolepý pohreb: okrem pracovníkov, zamestnaných na oprave Dómu sv. Alžbety, sa na ňom zúčastnila mestská rada a úradníci pod vedením mešťanostu i široká mestská verejnosť. Pred pohrebným sprievodom kráčala hasičská hudobná kapela, za ňou nasledovali štyri remeselnícke odvetvia, podieľajúce sa na oprave kostola: kamenári, murári, sochári a kováči, oblečení vo sviatočných uniformách a s čiernym flórom na modrých či bielych čiapkach, nesúci insígnie remesla. Rakvu niesli šestnásti kamenári a sochári, oblečení v čiernom: ôsmi sa striedali v nesení a ôsmi držali smútočné stuhy. Sprievod došiel slávnostným tempom na úpätie Kalvárie, odkiaľ rakvu viezol po hrob slávnostný pohrebný koč.

V decembri 1880 nastúpil na miesto stavbyvedúceho po Weberovi Viliam Fröde, skúsený staviteľ, pracujúci predovšetkým vo Viedni. Na pamiatku prvého stavbyvedúceho osadili v nasledujúcom roku, pred odovzdaním reštaurovanej svätyne, Weberovu reliéfnu podobizeň nad gotickým portálikom na južnej strane svätyne.

Sochárske dielo je prácou Waltera Aubrama. Samotná hlava bola vysekaná z kvalitného kameňa, rám okolo nej, pôvodne zo spišského pieskovca, zvetral do značnej hĺbky. Preto ho nahradili v rokoch 1989-1990 novým kusom kameňa. Keďže v tom období dodávateľ obnovy (PKZ Wroclaw) nemal k dispozícii archívnu fotodokumentáciu nápisu okolo Weberovej hlavy, meno a letopočet na novom kamennom ráme nebol obnovený. Dnes sa už okoloidúci nedozvie, kto sa naňho z portálika dómskej svätyne usmieva.

Autor: Ing. Kristína Markušová, KPÚ Košice