Preskočiť menu
Slovensky
English

Grafická verzia

Hlavné menu

Zvony v kaplnke – zvonici vo Veľkých Uherciach

zverejnené: 29. novembra 2021

Zvony v kaplnke – zvonici vo Veľkých UherciachVeľké Uherce sú starobylou obcou na strednom Ponitrí známou predovšetkým aktivitami rodiny Thonetovcov, ktorá sa v obci usadila v 19. storočí, prebudovala renesančný kaštieľ do novogotickej podoby a vytvorila pracovné príležitosti v známej drevospracujúcej továrni. História obce však siaha oveľa hlbšie, o čom svedčí i pôvodne stredoveký Kostol sv. Michala Archanjela. Koncom 18. storočia bola v strede obce postavená kaplnka – zvonica s nikou na západnom priečelí, v ktorej je osadená socha Piety. Funkcia zvonice tohto „dvojjediného“ objektu sa zdôraznila dodatočným umiestnením veľkého zvona s dolným priemerom 75,5 cm od Adalberta Littmanna s datovaním 1837 a nápisom „IN HONOREM IESU SALVATORIS DIVAE MATRIS ET STEPHANI [M] AC  S[ancti] IO[annis] NEP[omuceni] ORATE PRO NOBIS“.

Čítať ďalej >>

Archív a knižnica Pamiatkového úradu SR zatvorené pre verejnosť od 29.11.2021

zverejnené: 26. novembra 2021

Bádateľňa Pamiatkového úradu SR v BratislaveOznamujeme návštevníkom, že na základe usmernenie Krízového štábu PÚ SR zo dňa 26. 11. 2021 budú archív a knižnica Pamiatkového úradu SR ZATVORENÉ pre externú verejnosť od 29. 11. 2021 do odvolania. Pre zamestnancov Pamiatkového úradu SR budú archív a knižnica otvorené v režime OTP.
Prosíme všetkých bádateľov a čitateľov, aby svoje žiadosti o sprístupnenie archívnych a knižničných dokumentov zasielali výlučne elektronicky na adresy archiv@pamiatky.gov.sk alebo kniznica@pamiatky.gov.sk. Žiadosti budeme priebežne vybavovať podľa našich možností.


Čítať ďalej >>

UPOZORNENIE! Zmena v poskytovaní služieb verejnosti PÚSR a KPÚ od 29.11.2021

zverejnené: 26. novembra 2021

Pamiatkový úrad SR v Bratislave Vzhľadom na vládou vyhlásený núdzový stav a lockdown, ako aj s tým súvisiace opatrenia proti šíreniu koronavírusu, prechádza Pamiatkový úrad SR vrátane krajských pamiatkových úradov a ich pracovísk od pondelka 29. novembra 2021 až do odvolania  do obmedzeného režimu fungovania.
Prosíme preto občanov, aby pre kontakt s našimi pracoviskami využívali telefonickú a elektronickú formu komunikácie.
 
Ďakujeme za pochopenie.

Čítať ďalej >>

Lúčime sa s Evou Križanovou (1932 – 2021)

zverejnené: 23. novembra 2021

Spomienka na historičku umenia Evu KrižanovúNáš pamiatkarsky svet zasiahla veľmi smutná správa. Dňa 16. novembra 2021 sa skončila životná púť historičky umenia Evy Križanovej, jednej zo zakladateľských osobností slovenskej pamiatkovej starostlivosti. V roku 70. výročia vzniku Pamiatkového ústavu sa tak symbolicky lúčime s pamiatkarkou, ktorá stála pri jeho zrode, patrila k zakladateľskej generácii pamiatkarov a s ochranou pamiatok spojila celý svoj profesionálny aj osobný život.
 
Česť jej pamiatke!

Čítať ďalej >>

Spomienka na prof. Jozefa Šimončiča (1928 - 2020)

zverejnené: 22. novembra 2021

Spomienka na prof. Jozefa ŠimončičaDnešným zastavením v našich článkových seriáloch chceme vzdať úctu a vďaku v spomienke. Venujeme ju pamiatke vzácneho človeka – nášho skvelého historika i archivára a veľmi obľúbeného pedagóga telom i dušou. V novembrových dňoch presne pred rokom tento pozemský svet navždy opustil vo veku 92 rokov profesor Jozef Šimončič z Trnavy. Spolu so všetkými jeho blízkymi na Slovensku i v zahraničí si ho aj my chceme znovu pripomenúť a sprítomniť ...

Čítať ďalej >>
Tiráž
© 2012, Pamiatkový úrad SR, Cesta na Červený most 6, 814 06 Bratislava, tel.: 02/20464111, centrálna e-mail adresa: podatelna@pamiatky.gov.sk
Pridať do obľúbených  |  Správca obsahu  |  Technická podpora  |  Právne informácie  |  RSS  |  RSS UT  |  O web sídle  |  Vyhlásenie o prístupnosti