Prológ:
V tajomnom pološere knižničnej sály premonštrátskeho opátstva v Jasove už 150 rokov robí nenápadne vznešenú spoločnosť tisíckam zväzkov kníh aj jeden úplne zabudnutý historický glóbus. Unikol totiž súpisu starých glóbusov v Československu, ba i veľkému súpisu pamiatok. Vo svojej unikátnosti však neunikol našej pamiatkárskej pozornosti pri 900. výročí premonštrátov, i pri peknom 500. výročí prvej úspešnej plavby Portugalca Fernanda Magellana okolo celého nášho guľatého sveta ! Dnes na Slovensku predstavujú glóbusy, žiaľ, len málo známu súčasť európskeho kultúrneho dedičstva, oplývajúceho nepochybnou vedeckou, umeleckou a historickou hodnotou. Aj Pamiatkový úrad Slovenskej republiky presne pred desiatimi rokmi rozhodol o vyhlásení súboru deviatich historických glóbusov, zachovaných v Lyceálnej knižnici v Bratislave, za národnú kultúrnu pamiatku. Aký je ale príbeh nášho skoro „neznámeho“ jasovského glóbusu v rámci dejín glóbusov i dejín samotných premonštrátov s ich kláštorom, kam on patrí ? Dozvedáme sa to spolu s Vami v bohatom článku vďaka spolupráci priamo s autorkou – Mgr. Veronikou Timuľákovou, historičkou a knihovníčkou jasovskej kláštornej knižnice. Vitajte v točiacom sa svete !
Krátky exkurz do globológie
Napriek tomu, že súčasná doba vníma glóbusy prevažne ako umelecky atraktívny dekoratívny prvok interiérov, po celé stáročia boli nenahraditeľnou navigačnou pomôckou učencov a námorníkov z rôznych kultúr a národov pri štúdiu geografie a astronómie. Ako najstaršie známe vedecké prístroje sa stali symbolom vedy, vzdelanosti a odvekej túžby človeka po poznaní a objavovaní stvoreného sveta a vesmíru, spojenej s hľadaním zmyslu ľudského bytia v ňom.
Glóbusy z firmy Jána Felkla
Po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v r. 1867 na objednávku uhorského štátu navrhol nový školský glóbus v maďarčine peštiansky profesor geografie a rodák z nášho Veľkého Slavkova Ján Hunfalvy. Zemský glóbus s priemerom 24 cm a titulom „Naša Zem podľa najnovších objavov“ sa začal vyrábať v renomovanej českej dielni Jána Felkla (1817 – 1887) v Roztokách pri Prahe, ktorej výrobky mali status oficiálnych školských pomôcok rakúsko-uhorského ministerstva pre vyučovanie. Pri ďalších návrhoch glóbusov v maďarčine stál významný uhorský pedagóg, geograf a kartograf Pavol Gönczy (1817-1892). Ako štátny tajomník uhorského ministerstva školstva bol poverený dlhodobou spoluprácou s firmou Jána Felkla (po r. 1871 ako Felkl & syn) na objednávke ďalších glóbusov pre školy v Uhorsku. Pripravil návrhy troch zemských glóbusov s priemermi 22, 32 a 48 cm, aj s ich hviezdnymi protipólmi. Medzi rokmi 1868 – 1872 sa tak z Prahy do uhorských škôl a rôznych inštitúcií podarilo distribuovať 6000 glóbusov v maďarskej jazykovej mutácii.
Jasovský „guľatý“ unikát – národná kultúrna pamiatka
A práve jeden z takýchto „felklovských“ zemských glóbusov s priemerom 48 cm bol zakúpený premonštrátmi v Jasove pre ich kláštornú knižnicu, ktorá sa v tom období nachádzala na prízemí východného krídla (konventu) jasovského kláštora. Tu sa stal trvalou súčasťou knižničného vybavenia aj po svojom presťahovaní do hlavnej barokovej knižničnej sály v r. 1893 – 1897. Podľa fotodokumentácie zo začiatku 20. storočia bol umiestnený na stole, v strede knižnice. Glóbus bol vyrobený z lisovanej slamenej lepenky, zahladenej sadrou a pokrytej dvanástimi papierovými mapovými segmentmi s farebnou litografiou. Zemeguľa bola osadená do dreveného trojnohého podstavca s dvanásťbokým horizontálnym kruhom so svetovými stranami, kalendárnymi mesiacmi a dvanástimi znameniami zverokruhu. Stredom glóbusu prechádza mosadzná os, ukotvujúca pohyblivý meridiánový kruh s vyrytou stupnicou. Na južnej pologuli, medzi 240. a 270. poludníkom, sa pod rovníkom nachádza kartuša s výrobným titulom v maďarskej firemnej signatúre, s drobnými chybičkami:
„A FÖLD magyarul szerkesztette Gönczy Pál a m. kir. közoktatásügyi minister megrendeléséböl kiadta FELKL J. ÉS FIA ROZTOKON PRAGA MELLET“. Nultý poludník podľa stáročnej tradície prechádzal Kanárskym ostrovom Ferro až do r. 1884, kedy bol nahradený tzv. greenwichským poludníkom. Okolo južného pólu je v ešte neúplnej podobe zakreslené aj územie Antarktídy. V už rozdelenom Rakúsko-Uhorsku môžeme na území dnešného Slovenska vidieť zaznačenú Bratislavu (Pozsony) a pohorie Karpaty (Kárpátok).
Glóbusový epilóg …
Vzhľadom na vzdelávaciu úlohu jasovských premonštrátov a vedenie viacerých školských inštitúcií, ktorým boli poverení, je pravdepodobné, že v priebehu 19. storočia si museli zabezpečiť viacero glóbusov pre potreby výuky geografie na gymnáziách v Levoči, Rožňave, Veľkom Varadíne a v Košiciach, ale aj na teologickej škole v Jasove. Vďaka mecenátu grófa Batthyányho bola v r. 1840 do každého gymnázia v správe jasovských premonštrátov zaslaná dvojica Prvého uhorského zemského a hviezdneho glóbusu. Po rakúsko-uhorskom vyrovnaní premonštráti aktualizovali svoje školské zbierky práve glóbusmi z pražskej dielne Jána Felkla. O tri roky na to vyšlo nariadenie o povinnosti škôl vlastniť v kabinetoch učebných pomôcok glóbus, ktorého výhradným dodávateľom sa v roku 1874 stal pre celú rakúsko-uhorskú monarchiu práve Felkl. Jeden z tzv. Felklových glóbusov sa zrejme nachádzal aj v interiéri premonštrátskeho kláštora v Lelese (okres Trebišov), so zatiaľ neznámym ďalším osudom.
„ (…) Preto bude múdrejšie, ak sa nebudem hrať s glóbusom, posadnuto ako dobyvatelia a nenásytníci, ale sa radšej poobzerám po svojej izbe, ktorá meria 5 x 6 metrov, a predstavuje svet práve tak ako Afrika, a je aj taká nebezpečná, nekonečná a plná dobrodružstiev.“
Iné zaujímavé odkazy k téme:
Sphaera – projekt záchrany a prezentácie historických glóbusov. Dejiny glóbusov. (Ivona Kollárová) : http://www.ukold.sav.sk/uk_pre_SAV/globusy/category/dejiny-globusov/
The Charming History of Ancient Globes : https://www.dailyartmagazine.com/artistic-cartography-globes/
K ikonografii glóbusov (v dobovej maľbe, v grafike – vybrané ukážky):
https://www.kloster-speinshart.de/images/big436361a22d12711a91.jpg
Autor: Mgr. Veronika Timuľáková (Opátstvo Jasov – knižnica); PhDr. Katarína Nádaská, VSG Košice (katalógové heslo – podklad), Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice (redakcia, úpravy, foto)