V rámci revízie pamiatky v roku 2003 bolo zistené, že studňa nie je schopná prevádzky, konštrukcia studne bola narušená a poškodená mechanickými a poveternostnými vplyvmi, absentovalo veterné koleso a bol odstránený čerpací mechanizmus. Zámer obnovy z r. 2007 nebol uskutočnený z nedostatku financií a hrozil zánik tejto jedinečnej pamiatky.
Napriek tomu, že podmienky pre uskutočnenie obnovy boli stanovené rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu vo februári 2007, skutočný proces obnovy sa začal až v roku 2013, kedy bola predložená prvá dokumentácia – odborný posudok doc. Ing. Miroslava Bošanského PhD. so zameraním na vyhodnotenie existujúcej konštrukcie z hľadiska konštrukčno-statického, dynamického a mechanického, a následne v závere roka realizačný projekt rekonštrukcie spracovaný autorizovaným architektom Jánom Kačalom.
Obec Trávnica, ako vlastník pamiatky, pod vedením starostom obce, Ing. Emilom Ivanom, začala s realizáciou prác na komplexnej obnove veternej studne na jar roku 2015. Obnovu finančne podporili okrem Ministerstva kultúry SR a obce Trávnica aj Úrad vlády Slovenskej republiky a Nitriansky samosprávny kraj. Obnovu uskutočnil Pamarch s.r.o. a ukončená bola na jeseň roku 2017 s tým, že boli obnovené všetky súčasti konštrukcie veternej studne (zvislé a vodorovné kovové a drevené konštrukcie, studňa a spevnené plochy – terénne úpravy okolo studne), a navyše veterná studňa bola aj sfunkčnená.
Po dlhých desaťročiach chátrania tejto unikátnej stavby a následného náročného procesu obnovy nadišiel deň, 29. september 2017, kedy sa konala slávnostná prehliadka obnovenej veternej studne za prítomnosti pozvaných hostí z Ministerstva kultúry SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja, Krajského pamiatkového úradu Nitra a samozrejme obyvateľov obce Trávnica. Po kultúrnom programe miestnej folklórnej skupiny požehnal veternú studňu miestny pán farár Štefan Bebjak.