Prejsť na obsah

Katedrála zázrakov …

Katedrála zázrakov … - ilustračný obrázok

“Iba tí, ktorí sa ako deti báli tmy, alebo ich desilo prejsť niektorou zákrutou schodišťa, ktoré malo v sebe čosi hrozného, alebo stúpať na medzery dlažobných kameňov zo strachu, že ich stihne nejaká pohroma, iba tí, ktorí majú v sebe tieto spomienky, môžu mať – aj keď len matnú a neurčitú – predstavu o tom, čo to znamenalo byť stredovekým človekom.”

 Antony Bridge

V duchovných sférach kultúry, umenia, i spoločného kultúrneho dedičstva pri ich výskume i záchrane často nachádzame silné inšpirácie. A tak opäť raz v spojení osvedčenej spolupráce filmárov, umelcov a odborníkov tvorivý tím košického televízneho štúdia RTVS v tomto roku intenzívne pracoval na novom dokumentárnom filme s názvom „Katedrála zázrakov“, a aj pamiatkari boli súčasťou. Film divákom odkrýva tajomstvá vzniku majestátneho košického chrámu s príbehom eucharistického zázraku zo 14. storočia – teda relikvie Svätej krvi, ktorá tu bola po stáročia nosným duchovným pilierom Košičanov i pútnikov z celej strednej Európy. Dokument režisérky Silvie Košťovej prostredníctvom hraných scén divákom obrazovo priblíži okamih samotného zázraku, potvrdenie tejto udalosti jágerským biskupom či návštevu kráľa Ľudovíta Veľkého v Košiciach, i príchod pútnikov do mesta.

Počas letných mesiacov sa filmový štáb vybral na zaujímavé miesta: od samotného košického Dómu s Kaplnkou sv. Michala do stredovekého Kostola sv. Ladislava v Spišskom Štvrtku, na Košický hrad, do farskej záhrady, či do kameňolomu v Kostoľanoch nad Hornádom. V scénach sa objaví kríž kardinála Jozefa Tomka, i kalich emeritného košického arcibiskupa Alojza Tkáča, ako aj vzácne dómske historické rúcha či relikviár. Slovensko je skutočne bohaté na prírodné i kultúrne dedičstvo všetkých kategórií. Autentické slovenské exteriéry a mnohé historické pamiatky so zachovanými interiérmi a detailmi využíva celé desaťročia veľa domácich aj zahraničných filmov. A pamiatkové úrady i pamiatkari so svojimi bohatými databázami, precíznym poznaním a s početnými odborníkmi sa stávajú osvedčenými miestnymi znalcami danej tematiky – poradcami pre filmové spoločnosti a produkcie.Filmový turizmus posúva do širokého povedomia autentické kultúrnohistorické hodnoty pamiatok a krajiny, a môže byť aj zaujímavým doplnením toho, čo dnes ponúka regionálny sektor cestovného ruchu. Na tvorbe novinky sa podieľala bezmála stovka komparzistov, ktorých si režisérka vyberala v spolupráci s Kreatívnym centrom RTVS v Košiciach, a pridali sa Divadlo Jonáša Záborského i Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove, Základná škola v Kežmarku, minoriti v Spišskom Štvrtku, kostýmová výtvarníčka Ľubica Jarjabková, Archív mesta Košice a Arcidiecézny archív v Košiciach, či združenie Castellum Cassovia s Ľubošom Poradom. Okrem atraktívnych hraných scén vo filme diváci uvidia zaujímavé pohľady na košický kostol v záberoch hlavnej kamery Viktora Herrgotta i kameramana Mateja Štelmáka. O katedrále tu budú hovoriť odborníci – historička Katarína Nádaská z Košíc a cirkevný historik prof. Peter Zubko, autor knižného spracovania, ktorý bol aj spoluautorom scenára. Dokumentárny film „Katedrála zázrakov“ môžete v premiére sledovať na televíznej Dvojke 1. novembra o 20.10 hodine. 

Ako uvádza Silvia Košťová, režisérka tohto svojho „najnáročnejšieho, no zároveň najkrajšieho filmu“, ktorého scény sa jej vopred snívali – Každý chrám, do ktorého vojdem, či už na liturgiu, alebo len tak na stíšenie sa a modlitbu, alebo s kamerou kvôli práci a nakrúcaniu, je pre mňa vymodleným miestom, ktoré vždy obdivujem, a na ktorom sa cítim dobre. Košická katedrála však svojím príbehom je už pre mňa iným miestom, miestom Božieho milosrdenstva a miestom zázrakov – a tie sa nedejú len tak.“ 

Viac na:

https://www.rtvs.sk

https://www.farnostspisskystvrtok.sk/

https://kosice.standard.sk/

Toto je Hollywood!

Autor: Juraj Gembický (KPÚ Košice)