Prejsť na obsah

Dolná brána ožila !

Dolná brána ožila ! - ilustračný obrázok

Vieme, že Košice so svojimi troma hlavnými pásmi hradieb patrili od stredoveku k najlepšie opevneným mestám v strednej Európe. Aj to, že dnešný archeologicky prezentovaný areál ich opevnenia – tzv. Dolnej brány v Košiciach – pozoruhodnosť Hlavnej ulice – predstavuje objekty opevnenia a systém kanalizácie mesta od 13. do 19. storočia. Od mája 2022 je po dlhšom čase obnovy areál opäť prístupný verejnosti: domácim i turistom, a to vo svojej novej verzii.

Vďaka konceptu novej expozície Dolnej brány (od autorov PhDr. Marcely Ďurišovej z KPÚ Košice a PhDr. Dáriusa Gašaja z Východoslovenského múzea v Košiciach) je zrejmé, že hlavným cieľom je pritiahnuť tu návštevníkov moderným spôsobom prezentácie, s pútavými a zrozumiteľnými informáciami z histórie mesta. Expozíciu vytvorili s multimediálnymi prezentáciami a interaktívnymi prvkami ako miesto poučenia i zábavy zároveň. Návštevník tu môže zažiť celý príbeh mestskej brány: uvidí, ako tu postupne vznikala veža s predbráním i s mostami, spozná hradbové múry či priekopy, spozná nové výrazy ako barbakán, rondel či bastión. A to všetko aj vďaka archeologickým nálezom a odkrytým architektonickým článkom architektúry. Asi najviac však zaujmú moderné 3-D „archeomodely“ brány i celého opevnenia mesta a audiovizuálne projekcie, ktoré dopĺňajú špeciálne efekty. Virtuálne „reality“ pre dospelých a deti priblížia témy obrany, či dobývania mesta, a časom majú pribúdať i ďalšie. Jazykom expozície je slovenčina, maďarčina a angličtina. Nová expozícia skrýva v sebe päť tematických celkov: Dolnú bránu, opevnenie Košíc, vodný režim a kanalizáciu, históriu mesta a vojenstvo – vývoj dobových zbraní. Namiesto ďalších slov ponúkame obrazového sprievodcu po tomto podzemnom múzeu.

A tak (aj vďaka spolupráci s pamiatkarmi) je možné pútavou prechádzkou časom cez jednotlivé zastavenia v „oživenej“ Dolnej bráne vidieť, dotknúť sa, zažiť, niekde aj vyskúšať si, či stať sa aspoň na chvíľku súčasťou príbehu oživenej kultúrnej pamiatky Košíc.

Viac v článku Vízia oživenia košickej Dolnej brány a na dromedar.zoznam.sk

Pôvodná verzia expozície na kosice.sk.

Text a foto: Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice