
Akcia „Hrašovícky zvon a zvonári“ (Obnova ručného zvonenia) hneď na úvod – už 1. septembra od 14:00 hod v obci Hrašovík pri Košiciach bude temer komorným rodinným podujatím pre verejnosť. Odprezentuje bohatstvo zvonárskych fenoménov pri príležitosti vyhlásenia miestneho historického zvona za národnú kultúrnu pamiatku, s obnovením zvonenia a zvonárov v obci pri príležitosti 10. výročia zápisu tradičného ručného zvonenia a funkcie zvonárov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Obec Hrašovík ukážkovo – v spolupráci s pamiatkármi a inými odborníkmi – už dlhšie popularizuje pre záujemcov vlastnú históriu, udalosti a pamätihodnosti, ktoré život v obci v minulosti ovplyvnili, a sú inšpiráciou aj pre súčasnosť.
Podujatie „Príbehy evanjelického cintorína v Košiciach“ s podnázvom „Pocta majorovi Gálikovi“ pripravuje prezentáciu dejín, osobností a príbehov znovuožívajúceho historického evanjelického cintorína ako zážitkové vyučovanie spolu s brigádou (čistením cintorína), a to 23. septembra 2021, od 8:30 hod. na Žriedlovej ulici – priamo na cintoríne. Dobrovoľnícky počin pre mesto Košice v réžii Evanjelického gymnázia v Košiciach na podnet KPÚ Košice, so zapojením študentov, učiteľov a širokej verejnosti vyzdvihne toto pietne miesto, meniace sa na park, ako našu spoločnú „živú záhradu pamäte“, o ktorú sa treba starať, spoznávať ju, a je zároveň vzácnym kultúrnym dedičstvom nás všetkých.
Napokon aj obľúbená židovská kultúrna tematika si nájde svoje miesto v akcii „Otvorený židovský cintorín na Tatranskej v Košiciach“ – dedičstvo „za plotom“. Ožijú tu príbehy obnovovaného historického cintorína pri príležitosti hlavnej tohtoročnej témy v gescii Židovskej náboženskej obce Košice s PhDr. Pavlom Šalamonom, historikom – archivárom. Na návštevu s jeho odborným výkladom sa možno chystať na záver mesiaca – 30. septembra o 9:00 hod. a o 11:00 hod.. Ide tu o najstarší zachovaný židovský cintorín na území mesta, s množstvom hrobov významných osobností a so zaujímavým osudom. Vo svojej skrytosti „za plotom“ je rovnako aktuálnym dedičstvom pre všetkých, hodným objavovania.
Samozrejme, okrem uvedených budú v Košickom kraji aj ďalšie zaujímavé aktivity. Tešiť sa môžete napríklad na bohatý program, spojený s pamiatkami, v Jasove, na Spišskom hrade, v kaštieľoch v Markušovciach, v Trebišove, či v Hodkovciach na Spiši, ale tiež v košickom múzeu Sándora Máraia, a v početných ďalších destináciách kraja.
Viac sa o všetkom dozviete na webovej stránke Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Autori: Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice – PhDr. Gabriel Szeghy, PhD. (koordinátor DEKD pre Košický kraj)