Tlačová správa, 19. apríl 2023, Bratislava
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky opäť ocení významné osobnosti pamiatkovej starostlivosti
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky si dovoľuje informovať, že v stredu 26. apríla 2023 o 13.00 sa uskutoční v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave už pätnásty ročník slávnostného odovzdávania ocenenia, ktoré nesie meno zakladajúcej osobnosti bádania o výtvarnom umení na Slovensku – historičky umenia doc. PhDr. Alžbety Güntherovej-Mayerovej (1905 – 1973). Je symbolickým uznaním dlhoročného profesionálneho pôsobenia jednotlivcov v sfére ochrany a popularizácie pamiatkového fondu na Slovensku.
Generálny riaditeľ Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Ing. arch. Pavol Ižvolt, MSc. odovzdá v roku 2023 ocenenie nižšie uvedeným laureátkam.
Ing. arch. Viera Dvořáková, PhD. (*1953)
Spolupracovala na desiatkach pamiatkových výskumov, vypracovala viaceré metodické materiály pamiatkovej ochrany. Venovala sa výskumu hradných areálov aj problematike pamiatkových zón. Pôsobila ako zástupkyňa Pamiatkového úradu Slovenskej republiky v štruktúrach UNESCO a stála pri vytváraní podkladov pre zápis prvých slovenských lokalít zaradených do Zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Je autorkou náučno-populárnych publikácií venovaných národným kultúrnym pamiatkam, objektom ľudovej architektúry či historickým mestám Slovenska. Pôsobila aj ako dlhoročná členka redakčnej rady časopisu Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo.
PhDr. Mária Lamiová-Schmiedlová, CSc. (*1935)
Ťažiskom vedeckovýskumného zamerania archeologičky Márie Lamiovej-Schmiedlovej sa stala doba rímska. Venovala pozornosť hospodársko-spoločenským vzťahom, etnicite obyvateľov žijúcich na území Košickej kotliny a Východoslovenskej nížiny a ich kontaktom s rímskymi provinciami i územiami na sever od Karpát. Reálie obdobia priblížila vo svojej rozsiahlej odbornej i populárno-náučnej publikačnej činnosti doma i v zahraničí. Významne sa zaslúžila o popularizáciu archeológie a s ňu spojeného kultúrneho dedičstva, ako aj budovanie partnerstiev a odborných vzťahov s kultúrnymi pamäťovými inštitúciami.
Ing. Eva Semanová (*1958)
V rámci svojej 30-ročnej profesionálnej kariéry sa autorsky podieľala na príprave množstva teoretických odborných a metodických materiálov z oblasti ochrany historickej zelene. Pôsobila aj ako riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Prešov. Zamerala sa na systematickú pasportizáciu zelene v prostredí ikonických pamiatok – súboru drevených kostolíkov. Usilovala sa o posilnenie vnímania architektonických pamiatok v kontexte ich bezprostredného okolia a historických súvislostí, ktoré ovplyvňovali ich formovanie, pričom sa inšpirovala aj skúsenosťami z Veľkej Británie, všeobecne známej svojim aktívnym prístupom pri záchrane a permanentnej údržbe parkov a záhrad.
Mgr. Halina Mojžišová(*1949 – †2011 ) in memoriam
Pracovala ako historička na úseku pamiatkovej starostlivosti v oddelení histórie a ľudovej architektúry, neskôr ako odborný pracovník v knižnici Pamiatkového ústavu, predchodcu Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Venovala sa výskumu a prieskumu historických pamiatok, ako aj príprave materiálov pri vyhlasovaní národných kultúrnych pamiatok. Spracovala mnohé bibliografické práce o dejinách pamiatkovej starostlivosti na Slovensku, čím nadviazala na dielo PhDr. Vendelína Jankoviča, CSc. K dispozícii tak máme jedinečný a komplexný prehľad o publikovaných výskumoch a problematike ochrany kultúrneho dedičstva na Slovensku.
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky si váži prínos uvedených osobností k ochrane pamiatok na Slovensku a vyjadruje oceneným laureátkam úprimné poďakovanie za ich úsilie o posilnenie spoločenského povedomia o jedinečných hodnotách nášho kultúrneho dedičstva.
Slávnostné podujatie sa uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel, ktorý si pripomíname každoročne 18. apríla.
Viac informácií o ocenení: https://www.pamiatky.sk/podujatia/cena-pusr/
Mgr. Petronela Križanová, PhD.