Prejsť na obsah

Akad. soch. Ladislav Székely (1948 – 2021)

Akad. soch. Ladislav Székely (1948 – 2021) - ilustračný obrázok
Ladislav Szekely fotografiaVo veku 73 rokov nás v piatok 30. apríla 2021 po dlhšej chorobe navždy opustil bývalý kolega a drahý priateľ, akadmický sochár a autorizovaný reštaurátor, Ladislav Székely.
Tento rožňavský rodák bol absolventom Školy umeleckého priemyslu a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 1976 – 1982 pracoval na Okresnej správe pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Rožňave. Od roku 1982 až do odchodu do dôchodku bol kľúčovým pracovníkom Štátnych reštaurátorských ateliérov Bratislava, Oblastný reštaurátorský ateliér Levoča. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa podieľal na reštaurátorských výskumoch stredovekých nástenných malieb v gemerských kostoloch (Koceľovce, Rákoš, Ochtiná, Šivetice, Kameňany, Lipovník) a na reštaurovaní nástenných malieb v kostoloch v Plešivci a v Krásnohorskom Podhradí. V rokoch 1980 a 1988 reštauroval nástenné maľby na priečelí budovy rímsko-katolíckeho farského úradu v Rožňave. Jeho najvýznamnejšími reštaurátorskými realizáciami sú nástenné maľby v stredovekých kostoloch v Kraskove, Kyjaticiach, Čečejovciach, Svinici, Poprade, Vítkovciach, Brzotíne, Slatvine a v Rákoši. Rozsiahlou a náročnou prácou bolo reštaurovanie rozmernej barokovej stropnej výmaľby knižnice premonštrátskeho opátstva v Jasove a klenieb kostola svätého Antona Pustovníka v Červenom Kláštore. Reštauroval tiež množstvo drevených i kamenných sôch a reliéfov (Rožňava, Revúca, Gelnica, Levoča, Lendak, Smolník a i.).
Ako jeden zo študentov významnej slovenskej umenovedkyne a muzeologičky Dr. Alžbety Güntherovej mal veľmi blízky vzťah k pamiatkam Rožňavy a Gemera, kam sa neustále vracal ako hrdý lokálpatriot. Na rožňavskom i levočskom pracovisku zanechal hlbokú stopu ako všeobecne obľúbený a uznávaný kolega. Výsledky jeho práce budú žiť naďalej a spomienka naňho u všetkých, čo ho poznali, ostane stále živá.

Adorácia Pána, tzv. Narodenie Ježiša z HlohovcaJedna z významných reštaurátorských realizácií L. Székelya Adorácia Pána alebo tzv. Narodenie z Hlohovca